Žádat o odklad splátek hypotéky se nemusí vždy vyplatit

Ilustrační foto, zdroj: Pixabay

I když se to na první pohled nemusí zdát, odklad měsíčních splátek hypotéky se nemusí vždy vyplatit. Zdánlivě sice vypadá jako ideální řešení v tíživé finanční situaci, ale tento krok je dobré předem pečlivě zvážit. I několikaměsíční odklad splátek totiž vede k negativnímu záznamu v mezibankovních registrech. Tento zápis pak může znemožnit možnost dalšího financování nebo refinancování. 

Hypotéka je závazkem na velmi dlouhou dobu. Podle průzkumu České bankovní asociace se doba splácení hypoték pohybuje u více než poloviny Čechů mezi 25 a 30 lety. Další pětina majitelů hypoték pak volí dobu splatnosti mezi 20 a 24 lety. V průběhu takto dlouhé doby se může vaše finanční situace několikrát změnit. A ne vždy to musí být zrovna k lepšímu. Neblahý dopad na rodinný rozpočet má například dlouhodobá nezaměstnanost, ztráta nebo výrazný pokles příjmu během epidemie, invalidita a také rozvod nebo ztráta životního partnera či jiné blízké osoby, která se finančně podílela na splátkách hypotéky. Kdy ale je možné žádat o odklad splátek hypotéky a kdy je výhodnější od tohoto kroku upustit?

Odklad splátek hypotéky berte jako poslední možnost

K odkladu měsíčních splátek hypotéky lidé nejčastěji přistupují v okamžiku, kdy již nemohou hypotéku řádně a včas splácet. „Abyste se do této situace nedostali, udržujte si finanční rezervu, která vám bezpečně pokryje nejméně osm měsíčních splátek hypotéky. Tyto úspory vám pokryjí alespoň krátkodobý výpadek příjmu,“ říká Veronika Hegrová z online sjednávače hypoték hyponamiru.cz.

Pokud nemáte dostatečnou finanční rezervu nebo vám úspory již došly, můžete se pokusit požádat o pomoc rodinu nebo dobré přátele. Možným řešením je i zpeněžení nějakého hodnotného a zbytného majetku. Jestliže je vaše snaha najít peníze na úhradu měsíční splátky hypotéky marná, nezbývá nic jiného než začít co nejdříve jednat o odkladu splátek hypotéky.

Vše řešte přímo s bankou, u které máte hypotéku

Dnes je naprosto běžné, že si úvěr na bydlení sjednáte prostřednictvím hypotečního zprostředkovatele. Nespornou výhodou těchto nezávislých hypotečních specialistů je, že spolupracují s více bankami a jsou schopni velmi rychle porovnat dostupné nabídky hypoték na trhu a vybrat tu nejvhodnější. S řešením odkladu splátek je ovšem nutné kontaktovat přímo banku, se kterou máte podepsanou úvěrovou smlouvu.

„Banka vám po zvážení všech okolností odklad splátek hypotéky buď schválí, nebo naopak zamítne. Pokud máte pro odklad relevantní důvod a nedostatek peněz je pouze dočasný problém, banka vám většinou vyhoví. Maximální doba pozastavení splátek hypotéky se může u jednotlivých bank lišit, standardem dnes bývá půlroční odklad,“ popisuje Veronika Hegrová.

Odklad splátky neznamená, že po určitou dobu nezaplatíte ani korunu. Po dobu odkladu splátky je totiž odložena pouze splátka jistiny a je tedy nutné dále platit úroky z hypotéky. Měsíční splátka se vám tedy sníží přibližně o polovinu. Výpadek ve splácení dluhu je potřeba dohnat na konci splácení hypotéky.

Negativní zápis do registrů vás nemine

Odklad splátek se vždy negativně zapíše do vaší úvěrové historie. Banka reportuje o odkladu splátky do mezibankovních registrů, kde ostatním finančním domům sděluje, že jste měli nebo stále máte problém se splácením.

„Negativní záznam v registrech vám může zablokovat cestu k dalšímu financování nebo refinancování stávající hypotéky. Krátkodobý odklad na jeden či dva měsíce se tedy rozhodně nevyplatí. Využijte ho pouze v případě, že již neexistuje žádné jiné řešení vaší tíživé finanční situace,“ uzavírá Veronika Hegrová z hyponamiru.cz.