V jakých lokalitách jsou investice do nemovitostí ztrátové? Rozdíl výnosnosti je značný

East Gardens Strančice, ilustrační foto

Investovat do nemovitosti je většinou dobrá volba. Ale doba, kdy se k zisku investoři dostanou se prodlužuje. Některé investice tak mohou být i ztrátové. Lokality, kde se výnos investice do nemovitostí pohybuje ještě stále v plusových číslech, jsou v Chomutově, Ústí nad Labem, Karlových Varech a pak v některých okresech Moravskoslezského kraje např. v Karviné a Frýdku Místku. Lokality se záporným výnosem jsou především z Prahy, středních Čech a v brněnské metropoli.

„Riziko zvýšení úrokové sazby na konci fixace u investičních bytů je v současné době veliké. Za poslední 2 roky více než 50 procent poptávek po bytech 2+1 bylo s investičním motivem. V tomto období nízkých úrokových sazeb byl a je výnos stále kladný. V případě růstu úrokových sazeb se ale může jednoduše stát takový investiční byt pro jeho majitele/pronajímatele jako neudržitelný, respektive ztrátový. Následující 2 – 3 roky ukáží, zda je takto nastavený byznys model pronajímatelů udržitelný,“ vysvětluje Jakub Veverka z portálu Videobydleni.cz a dodává, že bude hodně záležet na vývoji cenové hladiny na trhu s pronájmy.

„Nemovitostní trh nyní zažívá vyložené rallye, které ale podle mého názoru v předražených regionech končí. Průměrné reálné příjmy obyvatel neumožňují za takové cenové hladiny pořízení nemovitosti. Pokud se bude cenová hladina nadále zvyšovat o jednotky procent ročně, bude za tímto růstem stát poptávka větších realitních fondů a společností, které se zabývají pronájmem rezidenčních nemovitostních celků. Pro představu o relevantnosti čísel, na portálu Videobydleni.cz v současné době inzeruje přes 2 100 realitních kanceláří a agregovaný počet nemovitostí v nabídce je 42 000,“ uzavírá Jakub Veverka.