„Kvůli vysokému růstu cen stavebních prací a materiálů se množí případy, kdy lidé nemají dostatek peněz na dokončení rozestavěných rodinných domů. V mnohých případech jim banky odmítají navýšit hypoteční úvěry, což vytváří extrémně nepříjemné situace. V lepším případě se lidé stěhují do rozestavěných a nezkolaudovaných domů. V horším případě jsou rozestavěné domy neobyvatelné a rodiny jsou nuceny je prodat, protože si nemohou dovolit splácet hypotéky a k tomu ještě platit nájemné,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
Stavební produkce v říjnu letošního roku zaznamenala meziroční růst o 3,7 procenta. Rostla však pouze produkce v rámci pozemního stavitelství, která se zvýšila o 7,1 procenta. Produkce v rámci inženýrského stavitelství meziročně klesla o 3,3 procenta. Počet zahájených bytů v říjnu meziročně vzrostl o 38,8 procenta. Rostl i počet dokončených bytů, který se zvýšil o 17,2 procenta.
Stavebnictví trápí nedostatek pracovních sil, proto by bylo vhodné přilákat zahraniční dělníky z kulturně příbuzných zemí. Například Ukrajinci si u nás mohou vydělat třikrát až pětkrát více než ve vlastní zemi. Mohli by přitom obsazovat pouze pracovní pozice, o které Češi dlouhodobě nestojí.
Ve stavebnictví dále přetrvává problém s vysokými cenami stavebních materiálů. Ty prodražují stavby, což vede k výraznému přeceňování zakázek. Do problémů se kvůli tomu dostávají rodiny, kterým banky již nechtějí navýšit hypoteční úvěry, takže nemají dostatek prostředků na dokončení svých domů.
Stavební úřady v říjnu vydaly 7 675 stavebních povolení. To bylo o 9,6 procenta více než před rokem. Orientační hodnota nově povolených staveb dosáhla úrovně 34,3 miliardy korunu. Situace kolem vydávání stavebních povolení se mírně zlepšuje. Nicméně úzké hrdlo se přesunulo na stranu stavařů, kteří nestíhají realizovat zakázky.
Štěpán Křeček, hlavní ekonom BH Securities