Už čtvrtý rok za sebou Češi šetří na vlastní byt nejvíce v Evropě, více než 11 ročních platů

Jeremiášova, bytový dům Prokopský vrch, foto: Wikimedia Commons, ŠJů / CC BY-SA

Na koupi vlastního bytu o rozměrech 70 m2 obyvatel Česka vynaloží 11,4 průměrných ročních platů. Ve srovnání vybraných 23 zemí Evropy je u nás vlastnické bydlení nejméně dostupné.

Na paty Čechům v tomto srovnání šlapou v Srbsku, kde musí na pořízení nového bytu vydat 11,3 místních ročních platů. Vyplývá to z nejnovější studie Deloitte Property Index 2020. „Průměrná transakční cena nových bytů v Česku se v roce 2019 oproti předchozímu období zvýšila o 8,6 %. I když ceny bydlení nerostly tak ostře jako v předchozích třech letech, Praha například zůstává s 3395 EUR/m2mezi sledovaným středoevropskými městy jedním z nejdražších,“ říká Miroslav Linhart, partner v oddělení nemovitostí Deloitte.

Covid-19 a realitní trh

Krize způsobená pandemií trh s realitami v Evropě přibrzdila. Nicméně situace se na jednotlivých trzích liší. Například ve Francii se přechodně v souvislosti s karanténou přerušila stavební aktivita na 90 % stavenišť. V Česku naopak nouzový stav stavebnictví až na některá hygienická opatření prozatím významně nezasáhl.

„Karanténa významně ovlivnila trh s nájmy. Z velkých evropských metropolí v čele s Prahou nebo Římem zmizely davy turistů a s nimi i zájem o krátkodobé pronájmy bytů přes ubytovací aplikace. Na trhu se tak najednou objevily tisíce volných bytů v atraktivních lokalitách. Jejich majitelé se snaží mírnit úbytek příjmů dlouhodobějšími pronájmy,“ dodává Petr Hána, senior manažer v oddělení nemovitostí Deloitte.

Experti Deloitte na realitní trh odhadují, že by ceny bytů v ČR v roce 2020 měly spíše stagnovat. V dalších letech by se pak měly vrátit k růstu. Další vývoj ale bude záležet na vývoji pandemie. Země, které měly k dalšímu rozvoji trhu dobrý základ, se prozatím mohou těšit pozitivnímu výhledu. Mezi ně patří právě i Česko, společně se Slovenskem, Belgií, Nizozemskem, Norskem a Izraelem.

„Krize dává realitnímu trhu novou perspektivu na to, jak Evropané bydlí, a má potenciál to změnit například v souvislosti s větším využitím takzvaného home office. Zároveň lze předpokládat i změny ve fungování realitního trhu, který se více zaměří na online,“doplňuje Igor Zsebik, analytik Deloitte.

V absolutních číslech patří Česko stále mezi levnější

Ačkoli je nové bydlení v Česku v poměru k platům nejméně dostupné, nominální ceny stále nedosahují úrovně západních zemí. Tou nejdražší se stalo Lucembursko, které se v indexu objevilo poprvé. Průměrná transakční cena tam přesahovala hranici 7000 EUR/m2. Z hlediska měst je například Paříž, kde za metr čtvereční zaplatíte skoro 13 000 euro, stále téměř čtyřikrát dražší než Praha. Vyšší ceny mají i německá nebo belgická města.

V České republice bylo loni dokončeno něco přes 36 tisíc bytů, což jsou více než tři nové byty na tisíc obyvatel. Nejvíce nových bytů bylo dokončeno ve Francii (449,4 tisíc), ale nejvíce nových bytů na tisíc obyvatel má Lucembursko (11,9). Francie vévodí také v žebříčku zahájených bytů (přes 410 tisíc). Nejméně jich bylo v Bulharsku (pouze tisíc). U nás tobylo přes 38 tisíc nových bytů, což je o pět tisíc více než v roce 2018.

V Evropě se značně liší i ceny nájmů. Vůbec nejdražší měsíční nájem je v centru Lucemburku (30,7 EUR/m2), na druhém místě je Paříž (28,3 EUR/m2) a třetí příčku obsadil Londýn (27 EUR/m2). Nejlevnější nájem ze sledovaných měst má Sarajevo (4,1 EUR/m2). Metr čtvereční v Praze se pronajímá v průměru za 12,3 EUR/m2. Nájem v Brně pak vyjde na 9,6 EUR/ma v Ostravě na 6,4 EUR/m2.

Analytici se rovněž zaměřili na průměrné úrokové sazby hypoték. Průměrná sazba těch českých se pohybovala okolo 2,7 % a v evropském srovnání se zařadila mezi ty vyšší. Nejnižší sazby byly v Portugalsku (1,1 %), nejvyšší v Maďarsku (4,6 %). Český hypoteční trh se v roce 2019 přizpůsobil přísnější regulaci ČNB a zaznamenal nejhorší výsledky za pět let. Objem poskytnutých hypoték v ČR poklesl o 16,9 % na 181,6 mld. Kč.

Studie Deloitte Property Index 2020 letos porovnává 23 evropských zemí. Kromě Česka také Belgii, Bosnu a Hercegovinu, Bulharsko, Dánsko, Francii, Chorvatsko, Lotyšsko, Lucembursko, Irsko, Itálii, Izrael, Maďarsko, Německo, Nizozemsko, Norsko, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Slovensko, Srbsko, Španělsko a Velkou Británii.