Trh s nájemním bydlením se začíná stabilizovat, mezera mezi nabídkou a poptávkou se vytrácí

Ilustrační snímek, zdroj: pixabay.com

Pandemie koronaviru zapříčinila nestandardní situaci na trhu nájemních bytů, kdy nabídka dlouhodobých pronájmů výrazně převyšovala poptávku. V časech nejistoty lidé přestali hledat nové bydlení, majitelům navíc odpadla možnost krátkodobě pronajímat byty turistům. Po rozvolnění mimořádných opatření se však zájem o nové bydlení obnovil, a s návratem turismu začal objem inzerce dlouhodobých pronájmů opět klesat. Nabídka a poptávka na trhu nájemních bytů se tak začíná pomalu narovnávat.

Situace okolo pandemie koronaviru vedla především ve velkých městech, jako je Praha či Brno, k zlevnění nájemního bydlení. Kromě poklesu cen bylo však nestandardním jevem postupné rozevírání mezery mezi nabídkou a poptávkou: zatímco nabídka až skokově rostla, poptávka citelně ochladla (viz první graf). Největší propast mezi nabídkou a poptávkou je pak dle dat UlovDomov.cz vidět v posledním květnovém týdnu, kdy například v Praze rozdíl mezi počtem zveřejněných a stažených inzerátů přesáhl tři tisíce. V reakci na uvolňování krizových opatření a návrat turismu začal objem inzerce dlouhodobých pronájmů koncem června opět klesat.

Nabídka a poptávka po nájemním bydlení v roce 2020 v kontextu koronakrize

Zdroj: Statistiky společnosti UlovDomov.cz

„Ještě na začátku února se dle našich dat poptávka držela nad úrovní nabídky. O dva týdny později již setrvale klesala a nejnižšího bodu dosáhla kolem 20. března, kdy u nás koronakrize udeřila naplno,“ komentuje vývoj Martin Březina, CEO společnosti UlovDomov.cz. „Standardní cykly poptávky v minulých letech byly takové, že poptávka v létě obvykle rostla na dvojnásobek a kolem Vánoc klesala na polovinu. Letos neobvykle klesla na polovinu koncem března, aktuálně už ale roste zpátky k běžným letním číslům,“ dodává Martin Březina.

Co se týká nabídky pronájmů, tak dostupná data ukazují, že oproti obvyklým ročním cyklům byl letošní vývoj vskutku nestandardní (viz druhý graf). V uplynulých letech nabídka během roku fluktuovala maximálně o 50 %, obzvláště směrem nahoru v letních měsících. Letos jsme však v reakci na koronakrizová opatření viděli nárůst o více než 400 %.

Porovnání cyklů nabídky pronájmů za rok 2018 a 2019 s rokem 2020

Zdroj: Statistiky společnosti UlovDomov.cz

Jak se trh s nájemním bydlením bude dále vyvíjet, si odborníci zatím netroufají předpovídat, protože stále chybí pravděpodobné scénáře dopadu nemoci covid-19 na naši populaci, včetně případných dalších vln. Co se týče hypotečního trhu, tam lze podle Martina Březiny očekávat další postupný pokles zájmu. „Vzhledem k tomu, že na trhu nedošlo k razantnímu poklesu kupních cen nemovitostí a výstavba se také nezrychlila, předpokládáme, že poptávka po hypotékách bude oproti předchozím rokům pokračovat v klesajícím tempu,“ doplnil Martin Březina.