Stavební produkce brzdí svůj propad. Na realitním trhu stále panuje nedostatek nemovitostí

Stavba, ilustrační foto. Zdroj: Pixabay.com

„Ceny nemovitostí narůstají výrazně rychleji než ceny nájmů. Na trhu tak klesá motivace k pronajímání a mnozí investoři se začínají zaměřovat jen na nákupy a následné prodeje nemovitostí se ziskem. Tento trend byl navíc podpořen zrušením daně z nabytí nemovitých věcí,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

Stavební produkce v březnu 2021 zaznamenala meziroční propad o 3,1 procenta. Špatné výsledky hlásí především pozemní stavitelství, které se meziročně propadlo o 5,7 procenta. Naopak produkce v rámci inženýrského stavitelství meziročně vzrostla o 6,5 procenta. V letošním roce panuje oproti loňsku výrazně horší počasí, které brzdí venkovní práce. Od března však i přesto mnohé firmy zahájily stavební sezónu.

Stavební úřady v březnu 2021 vydaly 7 437 stavebních povolení. To bylo o 19,5 procenta více než před rokem, kdy docházelo k postupnému omezování činností stavebních úřadů kvůli pandemii. Orientační hodnota nově povolených staveb narostla o 25,8 procenta na 36,6 miliardy korunu.

Počet zahájených bytů v březnu 2021 meziročně klesl o 2,1 procenta. Naopak počet dokončených bytů vzrostl o 51,9 procenta. Na realitním trhu je však stále patrná nedostatečná nabídka bytů, která vede k prudkému růstu cen. Byty slouží nejen k bydlení, ale i ke spekulativním obchodům, které mohou navyšovat ceny na realitním trhu.

Výrazný růst cen nemovitostí se zatím příliš nepromítl do cen dlouhodobých nájmů. Ty v průběhu pandemie sice dál narůstaly, ale výrazně pomalejším tempem než před příchodem koronavirové krize. Navíc je obtížnější nacházet spolehlivé nájemníky. To snižuje motivaci vlastníků nemovitostí k pronajímání.