RE/MAX zvýšil za pololetí obrat o polovinu

Ilustrační foto. Zdroj: Remax

Obavy z inflace, ale i z dalšího vývoje ekonomiky neustále zvyšují poptávku po nemovitostech. Realitní síť RE/MAX za první pololetí prodala nemovitosti za 14,77 miliardy korun a navýšila obrat o 48 procent oproti prvnímu pololetí 2020. Zvyšuje se také počet makléřů či zájemců o založení kanceláře. 

Realitní síť RE/MAX má nejlepší pololetní výsledky v dosavadní historii. „Nárůst obratu za první pololetí předčil naše očekávání. Dosáhli jsme nárůstu o 48%, tedy obratu 579,3 milionu korun. Ten se přitom týká skutečně jen realitního podnikání, bez marží z poskytovaných hypoték a dalších činností,“ vysvětluje Jan Hrubý, generální ředitel společnosti RE/MAX. Hodnota prodaných nemovitostí pak činí 14,77 miliardy korun.

Prodeje výrazně vedou nad pronájmy

Počet transakcí roste meziročně o více než pětinu. Konkrétně o 25,6% se zvýšil počet prodejů, počet pronájmů se pak vzrostl o 13,6%. Zájem o koupi tak jednoznačně převládá nad pronájmem. Dá se očekávat, že kvůli neustále rostoucí ceně nemovitostí se poměr začne postupně přiklánět ve prospěch pronájmů.

Opouští gastro, hledají se v realitách

Zajímavý je i pohled na vývoj makléřů. Jejich počet meziročně vzrostl o deset procent. Zejména v minulém pololetí se zvýšil počet zájemců, kteří chodí na pohovory do jednotlivých kanceláří. Převládají lidé, kteří v minulosti pracovali v segmentu gastro a ubytovacích službách. Zajímavé však je, že se objevují i manažeři, kteří za sebou mají kariéru v „korporátu“ a nyní chtějí změnit svůj obor. Výběrovým řízením pak projde každý třetí. „Není v zájmu našem ani budoucích makléřů, abychom přijali každého zájemce. Na prvním místě je pro nás udržení kvality servisu pro klienty. Uchazeči, kteří nový obor teprve zvažují a nejsou o své budoucnosti přesvědčeni, většinou brzy skončí,“ vysvětluje Jan Hrubý. Velkým lákadlem je pro nové uchazeče především možnost výdělku, na druhém místě pak flexibilní pracovní doba.

Kancelář si neotevře každý

Podobná situace je i na straně nových kanceláří RE/MAX. „V posledních dvou letech se zvyšuje počet stávajících majitelů, kteří si otevírají další regionální zastoupení. Není výjimkou, že jeden majitel provozuje tři i více zastoupení RE/MAX,“ vysvětluje Hrubý. Současně však aktuální situace na trhu láká i nové zájemce o koupi franšízové licence. I zde však platí, že zájemce o licenci prochází výběrovým procesem. „Je v našem nejvyšším zájmu, aby byl franšízant připravený na novou roli a v oboru uspěl. Otevírat pobočky za každou cenu rozhodně nechceme,“ zakončuje Jan Hrubý. Jen v letošním roce by vedení chtělo prodat ještě patnáct nových licencí. Růst pobočkové sítě je totiž jednou z priorit. Dalším velkým mezníkem je dosažení ročního obratu v hodnotě jedné miliardy korun, který bude letos velmi pravděpodobně překonán.