V posledních letech výrazně vzrostl časový tlak, pod který se dostávají lidé při nákupu nemovitosti. Velký vliv na to má rostoucí poptávka po bydlení i přesun transakcí do on-line prostředí. Kvůli tomu se lidé uchylují k emočnímu nákupu, případně mají problém s dodržením lhůty stanovené v rezervační smlouvě. Roli aktuálně hrají i koronavirová omezení. Kvůli práci na home office totiž některým bankám trvá schvalování hypoték déle než dříve. Ještě horší je pak situace na stavebních a jiných úřadech.
Podle odborníků se celý proces nákupu nemovitosti za posledních deset let výrazně zrychlil. Kromě výrazně omezenější nabídky tomu napomohl také větší příklon k řešení transakcí on-line. „Před deseti lety měli lidé na koupi nemovitosti dvakrát více času, vše se řešilo více osobně. Dnes se například díky on-line prohlídkám vyfiltrují ti, kteří o nemovitost nemají tak velký zájem, následně už se transakce řeší jen s užší skupinou vážných zájemců. V minulosti by naopak všichni mířili na osobní prohlídku, což celý proces protahovalo. Dnes pozorujeme cílení na rychlý obchod, zároveň je ale třeba říci, že došlo k výrazné kultivaci celého trhu,“ shrnul Jan Záhora, zakladatel společnosti MyNEMO Report, která poskytuje ucelené informace o rizicích nemovitostí.
Vývoj z posledních let má za důsledek, že se lidé více než dříve dostávají při nákupu nemovitosti pod časový nátlak. Ve finále tak musejí činit rychlá a méně uvážená rozhodnutí, zda nemovitost opravdu koupit. Důvodem jsou zejména specifika samotného trhu, konkrétně poptávka převyšující omezenou nabídku. V posledních letech jsou podle odborníků nejžádanější především rezidenční nemovitosti, v souvislosti s pandemií se k nim v uplynulém roce přidaly i objekty určené k rekreaci. Lidé je preferují zejména pro možnost komfortnější práce na home office.
Takto vzniklý časový nátlak na zájemce může podle Záhory způsobit, že se ze strachu, že by o nemovitost mohli přijít, uchýlí k emočnímu a unáhlenému nákupu. V takovém případě pak lidé často zapomínají zanést do rezervační smlouvy důležité věci, jako je například možnost jejího vypovězení po posouzení nemovitosti technickým odborníkem, který může najít nějaké zásadní nedostatky, o nichž předtím zájemce nebyl prodávajícím informován.
Další variantou emocionálního nákupu způsobeného časovým tlakem je pak skutečnost, kdy se zájemcům nemovitost na první pohled líbí, zároveň však přehlížejí či podceňují objektivní nedostatky. Může se jednat o právní či technická rizika, která mohou způsobit starosti či zvýšené výdaje nebo znemožnit realizaci stavebního záměru. Přítomnost dodatečných problémů u nemovitosti není přitom ojedinělá. Jak ukazuje průzkum agentury STEM/MARK, nějaký zásadní právní, technický či jiný problém zjistil po podpisu kupní smlouvy každý třetí člověk, který někdy koupil nemovitost. V Česku se přitom podle odhadů společnosti MyNEMO Report za rok prodají problematické či rizikové nemovitosti v celkové hodnotě přibližně 50 miliard korun.
Jedním ze zásadních faktorů, které souvisejí s časovým tlakem při nákupu nemovitosti, je i zmíněná rezervační smlouva. Prodávající ji zpravidla chtějí uzavírat na co nejkratší dobu, zájemce o nemovitost se tak snaží motivovat k rychlému jednání. Je tedy vhodné, aby se prodávající s kupujícím dohodli na lhůtě, která bude přiměřená a umožní proces koupě dořešit bez zbytečného stresu. „Rezervační smlouva se často uzavírá na jeden či dva měsíce. To je vcelku adekvátní, pokud se jedná o jednoduchý případ. Jednoznačně ale doporučujeme vyjednat si možnost prodloužení rezervace při objektivním důvodu, jakým je například čekání na schválení hypotéky. Jako ideální z hlediska minimalizace časového tlaku je uzavřít rezervační smlouvu na tři měsíce s možností prodloužení. Hodí se to zejména v případě, pokud je člověk na začátku procesu schvalování hypotéky,“ uvedl Jan Záhora.
Svou roli hraje i současná situace, kdy řada bank funguje na home office. Tato skutečnost má podle Záhory vliv na schvalování hypoték. To, co dříve bankám trvalo týden, nyní může trvat i dvakrát déle.
„Podobně se prodlužují i lhůty u odhadů cen nemovitostí. Zde je důvodem i to, že odhadci jsou v současnosti zahlceni rekordním množstvím poptávek. V součtu to pak může pro kupujícího znamenat výraznou komplikaci,“ doplnil zakladatel společnosti MyNEMO Report.
Kromě snahy o vyjednání prodloužení rezervační smlouvy doporučuje Záhora zájemcům o nemovitosti přizpůsobit se zrychlené době a novým charakteristikám trhu. „Nabízíme proto souhrnný on-line report, díky němuž kupující prakticky okamžitě získá souhrnné prověření základních informací a možných rizik pro konkrétní nemovitost, aby se při zvažování nákupu rozhodl správně. Čas hraje v současnosti naprosto klíčovou roli, řada lidí navíc o některých rizicích ani netuší,“ uzavřel Jan Záhora.