Potřeba flexibility tvoří poptávku po coworkingových kapacitách

Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Rostoucí zájem o flexibilitu lze především v poslední době pozorovat na českém trhu nemovitostí, neboť již nastupuje nejistota řady firem ohledně dalšího ekonomického vývoje. Velmi častou motivací pro využití coworkingových prostor je také projektové řízení práce, které získává na oblibě.

Flexibilně lze místa přibírat, nebo naopak jejich počet snižovat. Je možné přesouvat se do vlastních, uzavřených kanceláří, vyhradit si prezentační místnost nebo se cíleně rozptýlit do ryze sdílené zóny. Management při tom má soustavnou kontrolu nad náklady i prací týmu.

Podle řady zdrojů trvá v Praze nalezení vhodných kanceláří při expanzi na více než 4000 m2 až dva roky. Přesně takovou plochu má druhé pražské centrum mezinárodního coworkingového giganta Spaces, které se v karlínském Nile House otevírá právě v těchto dnech. A rostoucí společnosti sídlící nyní v Karlíně a okolí patří k jeho hlavní cílové skupině. Tato část Prahy s řadou nových kancelářských objektů zaznamenává vysokou koncentraci začínajících i zavedených firem z oblasti informačních a komunikačních technologií.

ICT firmy velmi často pracují na projektové bázi, kdy nabírají pracovníky dle zakázek – tedy potřebují být flexibilní i v požadavcích na prostor. „Spaces Nile House se nacházejí na dvou podlažích s působivým atriem a vlastní kavárnou. Dispoziční řešení prostoru lze flexibilně upravovat podle klientských potřeb. Funguje jako taková stavebnice, ze které si poskládáte pracovní zázemí podle požadavků na kapacitu nebo způsob využití prostoru. Flexibilní jsme i v délce pronájmu. Ten lze uzavřít na libovolnou dobu, ať už jsou to dny, měsíce nebo roky,” vysvětluje Karel Pelán, jenž řídí rozvoj Spaces v České republice a na Slovensku. Podle něj dosavadní poptávky potvrzují zájem i ze strany IT firem a společností, které jsou s tímto perspektivním oborem dodavatelsky propojené.

Operátorem Spaces je celosvětová společnost IWG s více než 30 lety zkušeností na poli coworkingu, servisovaných a sdílených kanceláří. Praha je součástí mezinárodní sítě čítající 3300 office center v 1000 městech 110 zemí světa. Po otevření dalších dvou Spaces center v budově Smíchoff na Praze 5 a ParkView na Praze 4 budou Spaces s více než 15 000 m2 disponovat největší nabídkou coworkingových prostor v České republice.

Jak zmiňuje Karel Pelán, jenž v Česku odpovídá i za sdílené kanceláře Regus, dříve byla typickým klientem menší společnost o 2-6 lidech. Nezřídka šlo o tuzemskou pobočku mezinárodní firmy. V posledních zhruba dvou letech do coworkingových prostor vedle menších firem a freelancerů míří i mnohem početnější týmy. „Dnes nemáme problém usadit i několik set pracovníků. V minulosti šlo pro mnohé pouze o dočasné řešení kvůli stěhování nebo reorganizaci. Nyní se stává součástí firemní strategie a agilního managementu,” dodává Karel Pelán

Ve Spaces najdou zázemí jak podnikatelé na volné noze, menší či středně velké firmy, ale i velké nadnárodní korporace prakticky ze všech oborů. U těch největších se zpravidla jedná o pobočky na rozjezdu, projektové týmy nebo sdílená servisní centra. Stále platí, že komunita Spaces je pro řadu subjektů atraktivní nejen díky modernímu a kvalitnímu zázemí, ale také pro neomezenou možnost navazování nových kontaktů a obchodních příležitostí.

Jiří Hlinka, TZ Spaces