„Práce na stavbách připomíná jízdu v autoškole. Šlape se na plyn, aby se dohnala zpoždění a uspokojila se vysoká poptávka, ale zároveň se šlape na brzdu kvůli předraženým a někdy i chybějícím stavebním materiálům. V důsledku tohoto vývoje vázne dokončování staveb a musí se navyšovat plánované rozpočty,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
Stavební produkce v červnu letošního roku zaznamenala meziroční růst o 7,9 procenta. Skvělé výsledky hlásí pozemní stavitelství, které meziročně vzrostlo o 8,3 procenta. Produkce v rámci inženýrského stavitelství meziročně vzrostla o 6,9 procenta. Realizaci staveb bohužel komplikuje rychlý růst cen stavebních materiálů, který odráží jejich nedostatek na trhu.
Stavební úřady v červnu vydaly 8 232 stavebních povolení. To bylo o 4,9 procenta více než před rokem. Orientační hodnota nově povolených staveb dosáhla úrovně 44,3 miliardy korunu. Počet zahájených bytů v červnu meziročně vzrostl o 54,7 procenta. Počet dokončených bytů však klesl o 8,5 procenta.
Na realitním trhu je stále patrná nedostatečná nabídka bytů, která je vyvolána dlouhodobě špatně fungujícími stavebními předpisy. Nedostatek vede k prudkému růstu cen. Ten byl navíc akcelerován rekordní situací na hypotečním trhu, kde se v prvním pololetí letošního roku rozpůjčovalo 223,8 miliardy korun, což je více než dvojnásobek obvyklé úrovně. Přebytek peněz valící se z hypotečního na realitní trh skokově navyšuje ceny nemovitostí a zhoršuje dostupnost vlastnického bydlení.
Štěpán Křeček, hlavní ekonom BH Securities