Neprodané byty zdražují napříč realitním trhem. Důvodem je drahý stavební materiál

Ilustrační foto, zdroj: Pixabay

Na jaře začaly růst ceny stavebních materiálů a již dnes je zřejmé, že nejde o žádný krátkodobý výkyv. Ceny klíčových vstupů typu dřeva, betonu a oceli vyrostly o desítky procent, ceny stavebních izolací se zdvojnásobily. Cenový růst tedy zvýhodňuje již postavené nemovitosti, citelný rozdíl bude zřetelný i u nově stavěných luxusních realit.

„V aktuálním portfoliu máme několik domů nebo bytů v luxusních rezidenčních čtvrtích širšího centra Prahy po kompletní rekonstrukci. Cena těchto nemovitostí je ovšem dána svojí exklusivní polohou, vybavením a provedením. Ceny jsou nastavené očekáváním majitelů těchto výjimečných nemovitostí, proto se navýšení cen stavebních materiálů dotýká výsledné ceny jen nepatrně.“, říká Petr Míka z Boutiq Real Estate, který ovšem dodává: „Máme v nabídce také byty ve standardním provedení po kompletní rekonstrukci jako např. projekt KARLEEN.CZ v ulici Pernerova 4, u nichž jsme byli nuceni ceny bytů přecenit právě z důvodů navýšení stavebních nákladů ze strany generálního dodavatele stavby.“

Kdo již koupil, neprohloupil

Růst cen domů a bytů očekává celý realitní trh a již se tak i děje. Zvyšování cen stavebních vstupů postihne veškerou výstavbu včetně malo a středně metrážních bytů na okrajích měst.

„Standardnímu bytu o 100 metrů odpovídá v segmentu luxusních realit plocha o velikosti 200 metrů čtverečních a více. Nárůst stavebních nákladů při kompletní rekonstrukci či u novostavby bude ale zcela jistě do budoucna více než dvojnásobný, protože tyto nemovitosti jsou náročnější jak v exkluzivitě materiálu, tak i v jeho množství. Pokud například investujete do prémiové lokality s výjimečným výhledem na Prahu, tak nechcete šetřit na vybavení,“ upřesňuje Petr Míka.