Nájmy v Praze dál klesají, na trh proudí stovky bytů

Ilustrační snímek, zdroj: pixabay.com

Ceny dlouhodobých nájmů dál klesají, a to zejména v Praze. Tento trend začíná být patrný i v dalších městech, přestože zatím není tak výrazný jako v metropoli. Nejžádanější dispozicí jsou v celé republice dlouhodobě byty 2+kk, jež se objevují ve více než čtvrtině nabídek. Nejdražší jsou byty v Praze, následuje Brno a pak s menším odstupem Olomouc a Plzeň. Vyplývá to z analýzy společnosti UlovDomov.cz.

Ceny dlouhodobých nájmů dál klesají, a to zejména v Praze. V polovině května činila průměrná měsíční cena za nejžádanější dispozici 2+kk 15 000 korun, tedy ještě o tisícovku méně než v polovině dubna. Přitom před koronavirovou krizí by stejný byt vyšel na 16 850 Kč. Za dva měsíce od vyhlášení nouzového stavu se tedy jedná o pokles měsíčního nájemného až o 1 850 Kč. Za propad cen, který je patrný i u jiných dispozic, stojí výrazně vyšší nabídka bytů na trhu. Majitelé, kteří byty před krizí pronajímali v režimu Airbnb, začali své nemovitosti nabízet k dlouhodobějším pronájmům. V posledních letech poptávka ve větších městech výrazně převyšovala nabídku, takže momentální neobvyklá situace nahrává nájemcům. Vyplývá to z analýzy společnosti UlovDomov.cz, která provozuje službu Ideální nájemce a spravuje portfolio bytů v celkové hodnotě 6,2 miliard korun.

„Pokles nájemních cen jsme zaznamenali v Praze u všech kategorií. Na trh se týdně valí stovky bytů k pronájmu, což je patrné i v inzerci. Tento trend je nejsilnější v centru Prahy a u dispozice 2+kk, kde jen za poslední měsíc evidujeme 417 nových nabídek. Dalo by se říci, že mezi majiteli v době pandemie zavládla panika,“ uvedl Martin Březina, CEO společnosti UlovDomov.cz. Zatímco ještě začátkem dubna vyšel měsíční pronájem bytu v kategorii 2+1 na 17 500 korun, nyní je v Praze tato dispozice až o 1 500 Kč levnější, a v porovnání se stavem před koronavirovou krizí dokonce o 2 000 Kč.

Zlevňování se dotklo bytů všech velikostí. Například u nejmenší dispozice 1+kk vyjde nyní pronájem v průměru na 11 500 Kč, o 600 korun méně než před měsícem. „Dispozice 1+1, 1+kk, 2+1 a 2+kk jsou přesně ten typ bytů, které majitelé vrhli na trh. Tyto čtyři dispozice představují téměř 88 procent všech nových nabídek, které se od vyhlášení nouzového stavu dostaly na trh,“ uvedl Březina, podle něhož většina majitelů stále ještě vyčkává a doufá v letní turistickou sezónu. „Pokud se žádná konat nebude, nahrnou majitelé na trh další jednotky a klidně jich mohou být i tisíce. V kombinaci se sníženou poptávkou to nejspíš způsobí další pokles cen dlouhodobých nájmů,“ dodal Martin Březina.

Tento trend začíná být patrný i v dalších městech, přestože zatím není tak výrazný jako v Praze. V moravské metropoli zlevnila nejžádanější kategorie 2+kk za poslední měsíc jen o čtyři stovky, v polovině května stál měsíční nájem bytu této dispozice průměrně 13 100 korun. U kategorie 2+1 pak cena zůstala na 13 000 Kč, ale většina dalších dispozic rovněž zlevnila. „Brno není tak žádanou lokalitou z hlediska cestovního ruchu, proto výpadek krátkodobých nájmů místní trh tolik neovlivnil,“ uvedl Březina.

Martin Březina
CEO společnosti UlovDomov.cz

Odborníci doporučují, aby byli zájemci o dlouhodobé nájemní bydlení v následujících měsících velice obezřetní, obzvláště pokud narazí na až podezřele výhodné nabídky bytů v centru. „Doporučujeme smlouvu uzavírat minimálně na rok a pečlivě si prostudovat smluvní podmínky, především články související s možností výpovědi smlouvy ze strany vlastníka bytu. Ačkoli jsou majitelé, kteří doposud provozovali krátkodobé pronájmy typu Airbnb, dočasně nuceni hledat alternativu, je více než pravděpodobné, že se k původnímu modelu a vyšším cenám budou chtít vrátit hned, jak to bude možné,“ uvedl Březina, podle kterého se krátkodobé pronajímání ukázalo jako velmi riskantní.

Nejžádanější dispozicí jsou v celé republice dlouhodobě byty 2+kk, jež se objevují ve více než čtvrtině nabídek. Následují byty 1+kk, 2+1, 1+1, 3+kk a 3+1. Ostatní dispozice tvoří samostatně každá méně než deset procent z nabídek realitních kanceláří. Nejdražší jsou byty v Praze, následuje Brno a pak s menším odstupem Olomouc a Plzeň.