MMR: Novela realitního zákona byla v Senátu jednoznačně podpořena

Ilustrační foto, zdroj: Pixabay

Díky společné iniciativě poslanců a MMR byla ve čtvrtek 10. června Senátem jednomyslně schválena novela zákona o realitním zprostředkování. O půl roku se tak prodlouží doba, do kdy musí všichni makléři složit odborné zkoušky. Důvodem posunu je předchozí pandemická situace, kdy byly po určitou dobu zkoušky zakázány a kdy byly v řadě realitních firem karantényZákon nyní míří k podpisu prezidenta.

„Problém neodbornosti některých makléřů se dnes sice dotýká už jen menšiny podnikatelů, přesto je narovnání podmínek v jejich konkurenčním boji odbornou veřejností vítáno. Cílem zákona je, aby klientům poskytovaly služby jen kvalifikované realitní firmy. Zejména jde o povinnost makléře poskytovat přesné informace o nemovitosti,“ říká ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová.

Přísná pravidla jsou také stanovena na přebírání peněz do úschovy, a to na stejné úrovni jako u advokátů či notářů. Realitní kancelář musí navíc dopředu přesně definovat, jak si bude počítat svoji provizi, a kdy na ni má nárok. Zakázáno je pobírat bez vzájemného souhlasu provizi od kupujícího i prodávajícího současně. Systém realitního podnikání v ČR se tak srovnává s podmínkami ve většině členských států.