Lidé nekupují byty s menší rozlohou, poklesly nákupy všech dispozic do 100 metrů čtverečních

Ilustrační snímek, zdroj: pixabay.com

Podle posledních průzkumů Češi začali šetřit. Jednou z logických úspor by tak mohlo být i uskromnění se na dispozici pořizovaného bytu. Dle analýzy společnosti FérMakléři.cz, která spolupracuje s více než 100 realitními makléři z velkých i malých realitních kanceláří napříč celou Českou republikou, však české domácnosti na rozloze bydlení opasky zatím neutahují. Počty nákupů u dispozic nad 100 metrů čtverečních se oproti předchozímu roku nemění, u všech menších dispozic lze však pozorovat poklesy nákupů za současného zdražování bytů.

„Řada expertů původně očekávala, že ceny půjdou dolů a lidé budou nuceni měnit svoje preference a budou kupovat byty s menšími dispozicemi. Nic podobného ale data zatím neukazují,“ uvedl Jan Boruta, jednatel FérMakléři.cz. Podle něj z nich vyplývá něco jiného: „U všech dispozic do 100 metrů čtverečních pozorujeme meziročně pokles prodejů za současného růstu ceny. U výměry do 60 metrů čtverečních je pokles prodejů přímo úměrný s navýšením ceny bytů. U rozlohy 61 až 80 metrů čtverečních došlo k výraznějšímu nárůstu ceny, který nebyl přímo úměrný s klesajícím počtem prodejů. Cena zde rostla rychleji, než klesaly prodeje. U dispozic nad 100 metrů čtverečních se prodeje překvapivě nemění, cena však také roste o zhruba 20 procent,“ dodává Jan Boruta.

Zatímco před rokem se byty o rozloze mezi 61 a 80 metry čtverečními prodávaly v průměru za 41 655 Kč za metr čtvereční, aktuální cena je o pětinu vyšší a počet prodejů poklesl o 15 procent. „Ceny bude držet nahoře i fakt, že stavební firmy v Česku zahájily v letošním prvním pololetí stavbu 5497 bytů v bytových domech. Meziročně je to o 8,2 procenta méně, což jistě také vytváří tlak na cenu,“ myslí si Jan Boruta.

Výkyvy v prodejích podle něj přinesl jen nouzový stav, kdy u některých dispozic klesly prodeje až o třetinu. „To ale souvisí mimo jiné s faktem, že lidé nechodili na prohlídky a s koupí bytu vyčkávali. Na dlouhodobém trendu zdražování a nedostatku bytů ve velkých městech se zatím nezměnilo prakticky nic,“ uvedl Jan Boruta, podle něhož je pozitivním krokem pro podpoření prodejů zrušení daně z nabytí nemovitosti se zachováním odpočtu úroků do výše 150 000 Kč. Po krátkém zaváhání se stabilizoval i hypoteční trh, aktuální sazby jsou na úrovni roku 2017. Lidé se tedy zatím nemusejí bát dodatečných nákladů při otočce fixace.