Letošní sezona přinese nárůst rekonstrukcí, shodují se odborníci ze stavebnictví. Mírnému poklesu celého odvětví navzdory

Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Zdražení některých vstupních surovin, snaha o zvýšení hodnoty nemovitosti nebo vliv pandemie. To jsou podle zástupců firem působících ve stavebnictví hlavní důvody, proč v letošním roce očekávat nárůst obliby rekonstrukcí. Mělo by se tak dít i přesto, že stavebnictví v posledních měsících zaznamenalo mírný pokles. Rekonstrukce přitom nejsou záležitostí jen letní stavební sezony, jak ukazují statistiky čerpaných úvěrů. V chladnějším období se lidé pouze více přesouvají do interiéru.

Letošní stavební sezona bude výrazně přát rekonstrukcím. Že lidé budou tuto variantu preferovat, předpovídají zástupci hned několika firem působících ve stavebním sektoru. „Už na přelomu zimy a jara jsme měli signály, že během letošní stavební sezony dojde k nárůstu rekonstrukcí na úkor novostaveb. Jedním z očekávaných důvodů bylo zejména zdražení některých vstupních surovin pro stavební materiály. Nyní se nám trend rostoucího zájmu o rekonstrukce potvrzuje. Pozorujeme to na našich realizacích, v meziročním srovnání je jejich podíl u renovovaných staveb o necelých deset procent vyšší,“ sdělil Petr Přichystal, marketingový manažer společnosti Lomax. Sám dává tuto skutečnost do souvislosti i pandemií koronaviru, která na řadu lidí negativně ekonomicky dopadla. Ti proto volí méně nákladnou variantu, kterou navíc mohou pohodlně rozložit do delšího časového období, v řadě případů i do několika let.

Růst rekonstrukcí během letošní stavební sezony očekává i Tomáš Kaláb z developerské společnosti Kaláb. „Jsem naprosto přesvědčený, že všechny druhy staveb včetně rekonstrukcí budou svým objemem letos růst. Všude na světě a u nás v Brně zvlášť roste poptávka po nemovitostech i investicích do nemovitostí. Bude se to určitě týkat i rekonstrukcí. Myslím, že lidé očekávají inflaci, a hotovost je pálí v peněženkách. Investice do nemovitosti je tedy logickým důsledkem,“ doplnil Kaláb.

Podobný pohled sdílí také výrobci stavebních materiálů. Podle vedoucího marketingu společnosti Xella Luďka Suchomela doba pandemie přinesla řadu omezení a také určité obavy z budoucnosti. „S tím je spojené odkládání nákupu zboží dlouhodobé spotřeby, například automobilu. Volné finanční prostředky tak lidé častěji investují do nákupu nemovitosti, jejich opravy a rekonstrukce, a tím navyšují jejich hodnotu,“ řekl. Ačkoliv podle něj obor stavebnictví zažívá mírný pokles, nedá se říct, že by se tento trend týkal i rekonstrukcí. „Ty se pohybují na úrovni loňských čísel. Obecným trendem posledních let je zvyšující se zájem o rekonstrukce a modernizaci vlastního bydlení,“ doplnil Luděk Suchomel.

Rekonstrukce škol i stínění

Odborníci uvádí, že lidé se během letních měsíců u rekonstrukcí zaměřují zejména na venkovní části stavby. „Jedná se například o fasády, výměny oken či sadové úpravy. Ve stavebnictví obecně patří léto, a především letní prázdniny, školství. Některé stavební firmy tak už na jaře šetří svoje kapacity právě na opravy škol,“ sdělil Tomáš Kaláb.

Podle Přichystala se lidé při rekonstrukcích velmi často zaměřují především na stínicí techniku. Největší zájem je v tomto směru o výměnu vnitřních žaluzií za ty venkovní. „Tento trend je v poslední době více než zřejmý. Čím dál více lidí vnímá, že kvůli horkému létu není nutné pořizovat klimatizaci, ale že úplně postačí stínicí technika, která plní svoji funkci. Tedy že nejen zastíní, ale na rozdíl od vnitřních žaluzií do interiéru teplo vůbec nepustí. Naopak ho pasivně chladí,“ řekl Přichystal s tím, že lidé využitím venkovního stínění také optimalizují spotřebu energie. V létě tak nemusí řešit vysoké náklady za klimatizaci, v zimě naopak zase snižují ty za vytápění. Předokenní rolety totiž fungují i jako tepelně-izolační prvek.

Nejvyšší zájem nejen v létě

Zájem o rekonstrukce se projevuje i v úvěrech, které na ně lidé čerpají. Podle tajemníka Asociace českých stavebních spořitelen Jiřího Šedivého však z posledních dat nelze příliš pozorovat sezónní vlivy. „V loňském roce stavební spořitelny poskytly v prvním čtvrtletí 5203 úvěrů na rekonstrukce a modernizace bydlení, ve třetím čtvrtletí jich bylo 4721. Čísla jsou dána tím, že lidé si v zimě půjčují na úpravy interiérů, v létě je zase prostor pro venkovní úpravy. Úvěry na rekonstrukce jsou proto rozprostřeny v rámci roku rovnoměrně. V detailu je o něco méně těchto úvěrů ve čtvrtém kvartálu, což vidím jako vliv prosincových svátků,“ uvedl Šedivý.

Odlišný pohled z hlediska zájmu o rekonstrukce během roku pak nabízí developeři. Největší obrat u této činnosti evidují firmy v červenci, srpnu a také v prosinci. „Prosinec mnoho lidí ve veřejné i soukromé sféře považuje za poslední měsíc v historii lidstva. Tak se musí všechno dokončit, vyfakturovat, zaúčtovat. V českém stavebnictví toto ale dává smysl i s ohledem na počasí. Prosinec bývá poslední dobou spíš teplejší. A naopak po Vánocích se dá venku dělat jen v omezené míře. Zjednodušeně řečeno platí, že ten, kdo nestihne dodělat okna a střechu do Vánoc, má na jaře automaticky tříměsíční zpoždění,“ uzavřel Tomáš Kaláb.