Řada Čechů toužících po vlastním bydlení si nemůže dovolit financovat pořízení rodinného domu či bytu z vlastních úspor. Jedinou cestou k vlastnímu bydlení pro ně zůstává hypotéka. Na vlastní nemovitost mají šanci našetřit jen lidé s velmi vysokými příjmy. Jak našetřit na dům či byt?
K vlastní nemovitosti se lze dopracovat různými způsoby. Ti šťastnější získají rodinný dům nebo byt zadarmo v rámci dědictví či darem od rodičů, prarodičů nebo jiných blízkých příbuzných. Ostatním nezbývá, než financovat pořízení nemovitosti pomocí hypotéky nebo z rodinných úspor. Našetřit si na vlastní dům či byt takzvaně od nuly je dnes s průměrným příjmem prakticky nemožné. Šanci mají pouze lidé s výrazně nadprůměrnými příjmy. I ti ovšem musí najít vhodný způsob, jak vyrovnat krok s rostoucími cenami nemovitostí.
Na vlastní nemovitost budete šetřit desítky let
Za jak dlouhou dobu našetříte na vlastní nemovitost závisí na více faktorech – především na výši částky, kterou jste schopni dlouhodobě odkládat stranou z vašeho pravidelného příjmu, výši dosavadních úspor a také vývoji tržních cen nemovitostí.
Pokud se výše vašeho výdělku pohybuje okolo průměrné mzdy, máme pro vás špatnou zprávu. Na vlastní bydlení za celý svůj aktivní pracovní život neušetříte. „Tento fakt potvrzuje například letošní analýza Modré pyramidy, podle které ušetříte na vlastní byt při průměrné mzdě za necelých 56 let (pozn. po započítání nákladů na život). Nejhůře dostupné jsou dnes podle zmíněné analýzy nemovitosti v hlavním městě, kde je na nový byt potřeba 147 průměrných pražských platů. Nejdostupnější jsou nemovitosti v Ústeckém kraji, kde si vystačíte se 46 průměrnými platy,“ říká finanční odbornice Veronika Hegrová z Hyponamiru.cz.
Vysoká inflace sen k hypotéce může zabrzdit
Největší pohromou pro všechny střadatele je vysoká inflace, která spolehlivě znehodnotí každou neutracenou korunu. Růst cenové hladiny je nyní velmi žhavým tématem. Podle České národní banky inflace v září 2021 vzrostla meziročně o 4,9 procenta. Z každého milionu úspor jste tedy za jediný rok přišli o 49 tisíc korun.
Pokud peníze odkládáte stranou na koupi rodinného domu či bytu, není až tak důležitá obecná míra inflace, ale především růst cen nemovitostí. Jen za posledních pět let ceny nemovitostí vzrostly přibližně o 85 procent. Z těchto dat tedy vyplývá, že dostupnost vlastního bydlení se rok od roku zhoršuje. Kdo dal před šetřením na vlastní nemovitost přednost hypotéce, vydělal.
Kde nejlépe zhodnotit úspory?
Každý, kdo se snaží na nemovitost našetřit, měl by hledat vhodný nástroj k uchování hodnoty úspor. Výnosy na spořicích a termínovaných vkladech jen stěží srovnají krok s inflací. Na druhou stranu ovšem poskytují jistotu, že o vloženou částku nepřijdete.“ K překonání inflace je možné využít rizikovější investiční produkty, jako jsou například smíšené či akciové podílové fondy nebo ETF (pozn. burzovně obchodované fondy). U nich je ovšem třeba zvážit riziko a dopady případné ztráty hodnoty investice (pozn. vložené částky),“ upřesňuje Veronika Hegrová z Hyponamiru.cz.
Naděje v podobě družstevního bydlení
V posledních letech sílí snahy o další rozvoj družstevního bydlení, které má za cíl zajistit kvalitní a finančně dostupné bydlení pro širší populaci. Již nyní vzniká v Česku několik zajímavých projektů, které mohou být alternativou ke koupi vlastní nemovitosti. Družstvo si sjedná u banky úvěr na výstavbu bytů, který postupně splácí ze získaného nájemného. Po splacení tohoto úvěru si budou moci členové družstva byty převést do osobního vlastnictví.