Hypotéka bez doložení příjmu nemusí být sci-fi

Ilustrační foto, zdroj: Pixabay

Získat hypotéku bez toho, aniž byste dokládali výši svých příjmů není zcela nemožné. Stačí si vybrat správnou banku, založit si u ní běžný účet a pravidelně ho využívat. Na základě pohybů na účtu vám banka může poskytnout předschválenou hypotéku až do výše sedmi milionů korun. A jak je možné takovou hypotéku v Česku získat?

Důležitý je dobrý pohyb na účtu

Některým majitelům firem a drobným živnostníkům se na bankovním účtu ve skutečnosti sejde mnohem více peněz, než činí jejich oficiální a doložitelný příjem. Podobně jsou na tom také zaměstnanci v některých profesích – například pracovníci v pohostinství, u kterých skutečný příjem výrazně vylepšuje neoficiální spropitné. Pokud tito lidé hledají cestu k úvěru na pořízení vlastního bydlení, velmi často se zajímají o hypotéky bez dokládání příjmů. Z příjmů jsou totiž schopni úvěr bez problémů splácet, ale jejich výši nechtějí nebo nemohou nijak doložit. „Poskytovatelé úvěrů mají ze zákona povinnost u každého zájemce o hypotéku řádně posoudit jeho schopnost úvěr splácet. Banky při hodnocení úvěruschopnosti vyžadují od zaměstnanců potvrzení o příjmu od zaměstnavatele, u podnikatelů je výchozím dokumentem dokládajícím výši příjmu podané daňové přiznání. Některé banky chtějí vidět i několik posledních výpisů z běžného účtu,“ říká finanční specialistka Veronika Hegrová z Hyponamiru.cz.

Finanční specialistka Veronika Hegrová z Hyponamiru.cz

Zatím to dovoluje pouze jedna banka

Jen málokdo dnes ví, že na českém trhu stále existuje jedna banka, která je schopna poskytnout hypotéku pouze na základě obratů na běžném účtu. Zájemce o hypotéku v tomto případě nijak nedokládá výši svých příjmů a stačí pouze jeho podpis na prohlášení. I tato banka se stejně jako ostatní zajímá také o výši pravidelných výdajů a sleduje rovněž úvěrovou historii a dosavadní platební morálku zájemce o hypotéku. Tyto potřebné informace najde v úvěrových registrech.

Hypotéku lze mít až do sedmi milionů korunPo určité době můžete od banky získat v rámci hypotéky bez dokládání příjmu buď předschválený limit až do výše sedmi milionů korun, nebo předschválenou splátku až do výše 30 tisíc korun. „Z předschváleného limitu se ovšem odečítá objem hypoték či jiných úvěrů a půjček, které splácíte u jiných finančních institucí. Z předschválené splátky se rovněž odečítají veškeré bankovní závazky, které splácíte u jiných bank,“ dodává Veronika Hegrová z Hyponamiru.cz.