Hypoteční banka chystá zdražení. Co to znamená pro hypotéky?

Ilustrační snímek, zdroj: pixabay.com

Hypoteční banka a Českomoravská stavební spořitelna oznámily, že od 8. března zvýší sazby úvěrů na bydlení. Sazby u hypotečních úvěrů s 70% LTV* vzrostou o 0,1 %, u 80% LTV o 0,2 %. Úrokové sazby hypoték s LTV 80 – 90 % LTV zůstávají beze změny. Českomoravská stavební spořitelna zvýší od 8. března sazby u zajištěných meziúvěrů ze stavebního spoření o 0,1 %.

Hypoteční banka není první bankou, která se letos rozhodla sazby hypoték zvýšit. První byla UniCredit bank (10. 1.), po které dvojí zvýšení oznámila Moneta Money Bank. Poslední bankou, která hypotéky zdražila byla mBank a nyní avizuje zvýšení první z velké trojice hypotečních poskytovatelů – Hypoteční banka.

Zvýšení sazeb není velkým překvapením. Nárůst mezibankovních sazeb již na konci loňského roku indikoval možnost nárůstu úrokových sazeb hypoték. Banky však měly na konci roku splněné plány a v lednu do jisté míry vyčkávaly, jak se bude vyvíjet poptávka a zda covid tempo růstu zpomalí. Po lednových rekordních výsledcích, kdy se sjednalo 8 380 hypoték (y/y + 29,1 %) v celkovém objemu 24,942 mld. Kč (y/y 47,8 %), se cesta ke zvýšení sazeb otevřela.

„Vzhledem k vývoji na mezibankovním trhu, přetrvávající silné poptávce, a i s ohledem na včerejší rozhovor guvernéra ČNB Rusnoka očekáváme, že se i další banky budou postupně přidávat a sazby hypoték postupně mírně porostou,“ říká Libor Vojta Ostatek, ředitel makléřské společnosti Golem Finance, která se specializuje na poradenství v oblasti financování bydlení.