Flexibilní kanceláře zažívají druhou vlnu zájmu: i pro větší korporace jsou přijatelnější než home office

Ilustrační foto. Zdroj: BNP Paribas Real Estate

Ještě na začátku roku to vypadalo, že mnohá coworkingová centra nebo sdílené kanceláře nemohou opatření spojená s pandemií Covid-19 přežít. Právě na sdílené pracovní prostory, jejichž filosofie je postavena na setkávání, osobní komunikaci a spolupráci, dopadla omezení velmi těžce. Jak ale dokládají výstupy červnové analýzy poradenské společnosti BNP Paribas Real Estate, už letos na jaře pocítila většina provozovatelů coworkingových i servisovaných kanceláří novou vlnu zájmu. Ve vybraných případech poptávka dokonce předčila před-covidové období. I díky tomu se letos a v příštím roce rozroste nabídka flexibilních kanceláří, která aktuálně činí téměř 106 tisíc m2. Expanze se navíc vedle Prahy a Brna dotýká i dalších měst.

Podle nejvýznamnějších hráčů na trhu flexibilních kanceláří poslední měsíce ukazují na stabilizaci a postupný růst tohoto segmentu. Mezi klienty se objevují nové firmy. Nezřídka jde o větší korporace, které jsou s ohledem na délku nájmu i velikost pronajímaných ploch pro řadu operátorů důležitým zdrojem příjmů.

Návrat, respektive příchod, větších firem do coworkingů pro většinu provozovatelů těchto prostor znamená i větší diverzifikaci členské základny. Podíl korporátních klientů, tedy firem s více než 500 zaměstnanci, se u jednotlivých operátorů liší: například IWG, provozující centra Spaces, nebo WeWork potvrzují, že velké, často nadnárodní koncerny se na pronájmech aktuálně podílejí 60 – 75 %.

„Jiní operátoři jako HubHub nebo WorkLounge svůj byznys nadále stavějí na menších a středních firmách, nezřídka i jednotlivcích-freelancerech. Tato skupina může často tvořit až 90 % členů. A vyžaduje skutečnou flexibilitu nájemních podmínek,“ konstatuje Kamila Breen, vedoucí poradenství a průzkumu trhu BNP Paribas Real Estate.

Všichni oslovení největší hráči se shodují v tom, že jejich klienti a uživatelé přišli i na základě lockdownu a pandemických opatření s novými požadavky. Pokud byly v oblibě uzavřené kanceláře ještě před první vlnou na jaře 2020, nyní poptávka po nich strmě vzrostla. Zároveň je zcela novým trendem pronájem jednomístných kanceláří – což překvapivě platí i pro zmíněné korporace.

Další shoda panuje i ohledně technologických inovací. Provozovatelé investují do ještě komfortnějšího rezervačního systému, videokonferenčních zařízení a dalších samoobslužných procesů. Veškerá

vylepšení směřují k ještě větší flexibilitě z hlediska provozu i nájemního vztahu mezi operátorem a klientem. „Zákazníci aktuálně vyžadují co nejméně metrů, co nejkratší pronájmy a co nejméně závazků. V tom mají coworkingy oproti klasické formě pronájmu kanceláří stále velkou výhodu,“ shrnuje Kamila Breen.

Většina coworkingových center se nachází v Praze (35) o celkové ploše 45 900 m2. Druhým nejdůležitějším coworkingovým střediskem je Brno se 14 centry a celkovou plochou 9 500 m2. Nabídku flexibilních prostor doplňují servisované kanceláře, kterých je v Česku 30 se souhrnnou plochou 42 580 m2.

Důkazem neutuchajícího zájmu o flexibilní pracovní prostory jsou i nedávno zveřejněné plány některých developerů. Zatímco developerská společnost CTP už své coworkingové centrum Clubco (2 000 m2) v brněnském business centru Vlněna otevřela, developer PasserInvest vlastní flexibilní a coworkingové prostory pod názvem FLEKSI o celkové ploše 3 000 m2 v rámci svého pražského projektu BB Centrum otevře teprve letos v listopadu.

Skanska pak začátkem července oznámila uzavření svého coworkingového centra Business Link, které však díky strategickému partnerství převzala společnost Scott.Weber Workspace. Ta mimo jiné do roku 2023 plánuje provozovat 13 center s celkovou plochou více než 35 tisíc m2. Neméně zajímavou novinkou je expanze řetězce Impact Hub, který společně s firmou NWT připravuje ve Zlíně na podzim letošního roku otevření sedmipatrového centra Silo II powered by Impact Hub o ploše 5 000 m2.