Co se mění pro zájemce o hypotéku?

Ilustrační snímek, zdroj: pixabay.com

Od prvního srpna vešla v platnost novela zákona o České národní bance (ČNB). Ta jí nově umožňuje určovat podmínky, za jakých smí banky poskytovat hypotéky pro své klienty. Co se tím změní pro zájemce o hypotéky? Je lepší vyčkávat nebo naopak uspíšit své rozhodnutí? 

Dosud ČNB pouze vydávala komerčním bankám k hypotékám doporučení a dohlížela na ně. Nově ovšem bude ČNB hlavním strůjcem podmínek pro žadatele hypoték. Na první pohled se zdá, že toho novela moc nezmění. ČNB už dosud vydávala komerčním bankám různá doporučení, kdo by měl hypotéku dostat a kdo ne. Většinou banky uposlechly, jenže teď k tomu bude mít ČNB zákonnou pravomoc a bankám budou hrozit v případě odmítavého stanoviska vysoké pokuty. Novelu ve výsledku nejvíce pocítí žadatelé o hypotéky, pro některé se totiž zpřísní podmínky pro její získání.

„Dá se očekávat, že ČNB bude své nové pravomoci uplatňovat postupně. Už v minulosti stanovovala centrální banka pravidla nejen o maximální výši hypotéky, ale také poměr splátky k příjmům domácnosti. K těmto pravidlům se určitě vrátí. Pokud ČNB hovoří o nadhodnocení trhu s nemovitostmi, bude v jejím hledáčku cesta, jak dostupnost úvěrů omezit. Na druhou stranu stále velká část lidí disponuje hotovostí a taková omezení se jich příliš nedotknou. Většina zájemců o nemovitost, se kterými se setkáváme, má připravený více než milion korun úspor. Proto si nemyslím, že zájemců o koupi nemovitost skokově ubyde,“ říká Jan Zachystal z RE/MAX Alfa.

Odkládat hypotéku se nevyplatí

Usnadnit zisk hypotéky by měla novela naopak mladým lidem. Žadatelé mladší než 36 let nebudou potřebovat pro hypotéku tak velký obnos svých peněz k poměru úvěru. Ostatní však nemají důvod příliš váhat. Tuzemské banky jsou aktuálně zahlcené zpracováním hypotečních úvěrů a čekací lhůta často překračuje dva měsíce. V letošním roce už padl i rekord co se týče objemu pokytnutých hypoték za jediný měsíc. A ani nadále zájem o hypotéky neutichá.

Otázka zní, zda se vyplatí vyčkávat na finální podmínky od ČNB, která je povinně stanoví díky schválené novele. Podle odborníků není na co čekat a lidé by měli využít přívětivé podmínky, které aktuálně na hypotečním trhu panují. „V případě, že mladá rodina přemýšlí nad tím, že by se v horizontu jednoho roku přestěhovala do vlastního, tak radím, aby si pospíšila. Dostupnost hypoték se může během několika měsíců změnit a nyní jsou ještě pořád nízké úrokové sazby. Stejně tak lze očekávat, že ceny nemovitostí nadále porostou,“ doplňuje Jan Zachystal z RE/MAX Alfa.