Češi chtějí stále více bydlet ve vlastním. I navzdory rostoucím cenám nemovitostí

Ilustrační snímek, foto: hyponamiru.cz

Rostoucí ceny nemovitostí nutí Čechy sjednávat si vyšší hypotéky. Oproti roku 2010 vzrostla průměrná výše hypotéky o více než jeden milion korun. Vysoký zájem o hypotéky na vlastní bydlení udržují velmi nízké úrokové sazby. Češi si chtějí výhodné sazby udržet co nejdéle a stále častěji volí delší dobu fixace hypotéky.

Ceny bytů za poslední roky rostly o 60 procent

Před deseti lety si musel zájemce o sedmdesátimetrový byt v pražské novostavbě připravit na jeho koupi přibližně čtyři miliony korun. V současné době se srovnatelný byt běžně prodává o dva až tři miliony dráž. Ceny nových i starších bytů rostly nejen v Praze, ale i v ostatních koutech republiky.

Podle údajů Českého statistického úřadu vzrostly za uplynulou dekádu nabídkové ceny bytů v České republice o více než 60 procent. Mnohem více peněz si dnes musí připravit i ti, kteří uvažují o pořízení nebo výstavbě rodinného domu nebo nákupu stavebního pozemku.

Češi si berou vyšší hypotéky

V Česku dlouhodobě rostou nejen ceny nemovitostí, ale také průměrná výše sjednané hypotéky, kterou lidé financují vlastní bydlení. Zatímco v roce 2010 byla průměrná výše hypotečního úvěru přibližně 1,6 milionu korun, dnes je to již více než 2,6 milionu.

„Podle našich aktuálních statistik má zájem o hypotéku ve výši do dvou milionů korun 43 procent žadatelů. Dalších 41 procent si sjedná hypotéku v rozmezí dvou až čtyř milionů korun a jen 16 procent lidí si neváhá půjčit na bydlení více než čtyři miliony,“ říká Veronika Hegrová, obchodní ředitelka online sjednavače hypoték hyponamiru.cz.

Jeden příjem na získání hypotéky mnohdy nestačí

U každého zájemce o hypotéku se banky zajímají o výši a zdroj příjmu. I když průměrné mzdy v Česku dlouhodobě rostou, ceny nemovitostí rostou přeci jen o něco rychleji. Vlastní bydlení se tedy zejména pro jednotlivce s nižšími příjmy stává nedostupným luxusem.

„Vyšší šanci dosáhnout na potřebnou výši hypotéky mají lidé, kteří mají bonitního spolužadatele. Podle našich dat má polovina zájemců o hypotéku (54 procent) jednoho nebo dokonce dva spolužadatele,“ říká Veronika Hegrová z Hyponamiru.cz

Banky požadují hotovost nebo další nemovitost do zástavy

Stoprocentním hypotékám již před několika lety definitivně odzvonilo. Kdo uvažuje o hypotéce na vlastní bydlení, musí mít vlastní úspory, nebo další vhodnou nemovitost do zástavy. V případě zástavy více nemovitostí se jejich hodnoty sčítají a klient se obejde i bez vlastních úspor.

Veronika Hegrová, obchodní ředitelka Hyponamiru.cz

Nízké sazby udržují vysokou poptávku po hypotékách

Zájem o hypotéky je výrazně ovlivněn nastavením úrokových sazeb. Čím nižší jsou, tím ochotněji si lidé na vlastní bydlení půjčují.

„V současné době se úrokové sazby hypoték drží těsně nad hranicí dvou procent (pozn. srpen 2020). Zejména menší banky ovšem dokážou nabídnout hypotéku i za méně než dvě procenta. Statistiky potvrzují, že výhodné úrokové sazby si chtějí lidé udržet po co nejdelší dobu a roste podíl hypoték s delší dobou fixace. Většinou je doba fixace od šesti do deseti let,“ uzavírá Veronika Hegrová.