Ceny bytů po měsíční pauze opět rostou

Ilustrační snímek, zdroj: pixabay.com

Pokles cen nemovitostí se zatím nepotvrzuje. Nabídkové ceny bytů v dubnu sice klesly z 3,58 na 3,53 milionu korun. V květnu však už opět vykázaly růst. Průměrná nabídková cena vzrostla v květnu podle dat serveru RealityČechy.cz na 3,56 milionu korun.

Celorepublikový cenový průměr však táhne nahoru Praha a Jihomoravský kraj, jehož průměr je významně ovlivňovány cenami bytů v Brně. V Praze se v květnu byty nabízely v průměru za 6,2 milionu korun. V Jihomoravském kraji za 3,7 milionu korun. Na druhé straně cenového spektra je Moravskoslezský a Ústecký kraj, kde se průměrné ceny pohybují pod dvěma miliony korun. V ostatních krajích se průměrná cena aktuálně pohybuje od 2,4 do 3,5 milionu korun.

Pokud se podíváme na jednotlivé kraje ČR z pohledu meziměsíčních změn, tak k nárůstu cen bytů došlo v květnu v devíti krajích ze 14. Meziměsíční pokles zaznamenaly pouze kraje Pardubický, Karlovarský, Liberecký, Olomoucký a Praha.

Průměrný byt vyjde domácnost na sedm ročních příjmů

V rámci monitoringu dostupnosti bydlení dlouhodobě sestavujeme Index návratnosti bydlení (INB), který poměřuje průměrnou cenu bytů a průměrný čistý příjem českých domácností. Podle tohoto indexu na pořízení bytu o průměrné ceně 3,56 milionu korun musí průměrná česká domácnost nyní vynaložit 7,24násobek svých čistých ročních příjmů. Ale i v tomto případě se situace liší region od regionu.

Nejhorší situace je dlouhodobě v Praze, kde INB vystoupal již na téměř 12násobek. Ve zbývajících krajích není situace tak dramatická – INB se zde pohybuje od 2,75 do 7,4násobku – ale i tak se rozhodně nedá hovořit o ideálním stavu. Mediánově nyní průměrný byt vychází zhruba na necelých šest čistých ročních příjmů.

Jak se budou vyvíjet ceny nemovitostí?

Budoucí vývoj cen nemovitostí určí, jak silné dopady bude mít koronavirus a opatření proti jeho šíření na českou ekonomiku. Nyní jsou ceny nemovitostí stále ještě diktovány spíše stranou nabídky, takže i ochota ke zlevňování je minimální. Obrat by mohlo přinést pouze výrazné zpomalení ekonomiky, nárůst nezaměstnanosti a z ní pramenící oslabení poptávky.

Ale i tak zde bude řada lidí, kteří mají volné peníze, vidí v nemovitostech vhodnou příležitost pro jejich zhodnocení a jen čekají na pokles jejich ceny. Z tohoto důvodu se domníváme, že i v případě přetáčení trhu bude korekce cen pozvolná a bude se týkat spíše bytů než domů či stavebních pozemků.

Zdroj: Golem Finance, RealityČechy.cz, ČSÚ