Banky v dubnu poskytly hypotéky za 39 miliard korun. Sazby dál rostou

Ilustrační snímek, zdroj: pixabay.com

V dubnu bylo podle dnes zveřejněných dat serveru hypoindex.cz* poskytnuto 12 416 hypotečních úvěrů, což znamená meziroční nárůst o 84,1 %. Celkový objem sjednaných hypotečních úvěrů meziročně vzrostl na více než dvojnásobek loňska. Hodnota sjednaných hypoték v dubnu činila 39,180 mld. Kč (y/y 119,6 %). Průměrná výše hypotéky meziročně vzrostla o 510 000 Kč na 3 155 581 korun.

Co je příčinou silné poptávky?

„Podle našeho názoru je to souběh faktorů – obrat vývoje úrokových sazeb, růst cen nemovitostí a s tím i růst průměrné půjčené částky, změna priorit českých domácností při pořizování vlastního bydlení a v neposlední řadě také růst refinancování. Většina těchto faktorů je nyní v synergii a to způsobuje rekordní výsledky,“ říká Libor Ostatek, ředitel společnosti Golem Finance, která se specializuje na poradenství v oblasti financování bydlení.

Sazby hypoték rostou

Aktuální statistiky hypoindexu potvrdily trend růstu realizačních úrokových sazeb, tak jak je dříve indikoval růst nabídkových sazeb. Průměrná úroková sazba v dubnu sjednaných hypoték vzrostla o 4 setiny procentního bodu na 1,98 %.

Rekordní jsou i výsledky stavebních spořitelen

Stavební spořitelny v dubnu sjednaly 5 999 ks (y/y +42 %) nových úvěrů. Celkový objem úvěrů meziročně vzrostl o 85 % na 9,93 mld. Kč. Průměrná výše úvěru tedy meziročně vzrostla o 384 443 Kč na 1,66 milionu Kč.

V součtu tedy banky a stavební spořitelny v dosavadních 4 měsících poskytly úvěry za 171,6 miliard korun, což je o 85 % více než loni. „Pokud se nestane něco, co poptávku po úvěrech srazí pod dlouhodobý průměr, míříme v letošním roce k novým historickým maximům. Celkový objem sjednaných úvěrů na bydlení v letošním roce očekáváme vyšší než 400 miliard Kč,“ uzavírá Libor Ostatek z Golem Finance.

Zdroj: Golem Finance, banky, hypoindex.cz, ČTK, Stavebky.cz