Ani koronakrize neodradila Čechy od pořízení vlastního bydlení. Tuzemské banky aktuálně čelí rostoucímu zájmu o hypotéky a překonání rekordních objemů z let 2016 a 2017 je na spadnutí. Úrokové sazby hypoték jsou na minimech a banky již nemají mnoho důvodů pro jejich další snižování. Jak se bude vyvíjet situace na hypotečním trhu na podzim letošního roku?
Říjen a listopad patří podle zkušeností hypotečních makléřů mezi nejsilnější měsíce roku. A jinak tomu pravděpodobně nebude ani letos. „Aktuálně jsou banky zavalené stovkami žádostí o hypoteční úvěry a s blížícím se koncem roku budou objemy uzavřených úvěrů ještě gradovat. I přes propad zájmu o úvěry na bydlení v březnu a dubnu budou letošní objemy velmi vysoké. Pokud hypoteční trh výrazněji nezasáhnou vládní opatření související s druhou vlnou pandemie koronaviru, můžeme se dočkat překonání rekordních let 2016 a 2017,“ komentuje aktuální situaci na trhu Veronika Hegrová z online sjednávače hypoték hyponamiru.cz.
Návrat k řešení vlastního bydlení
Od června se k řešení vlastní bytové situace začali postupně vracet lidé, kteří na jaře po vypuknutí koronakrize pořízení nemovitosti odložili. Důvodem byly především obavy z výraznějšího poklesu či ztráty příjmu. Někteří kupující také vyčkávali na výraznější pokles cen nemovitostí, který ovšem nepřišel, a ceny bytů a domů přinejhorším pouze stagnovaly. Veronika Hegrová k tomu dodává: „Řada zájemců o vlastní bydlení se snažila rychle vyřídit hypotéku ještě před vypuknutím obávané druhé vlny pandemie koronaviru. Počet nakažených v posledních týdnech výrazně roste, firmy na tento nepříznivý vývoj reagují a vyloučeno není výraznější propouštění. Na toto riziko by mohly banky opět reagovat dalším zpřísněním parametrů pro hodnocení zájemců o hypotéku.“
Úrokové sazby hypoték pod dvěma procenty
K udržení vysokého zájmu o hypotéky letos přispívají i velmi nízké úrokové sazby. Aktuálně je možné dosáhnout na hypotéku se sazbou pod hranicí dvou procent. Mírně dražší jsou hlavně největší hráči na trhu, mezi něž patří především Česká spořitelna a Komerční banka, které díky svému postavení na trhu dokážou sjednávat hypotéky s vyšší úrokovou sazbou. „Zájem o hypotéky je enormní a úrokové sazby budou po zbytek letošního roku spíše stagnovat. Banky dnes nemají žádný důvod ještě více zlevňovat a dobrovolně si snižovat již tak nízké marže. Mírný pokles sazeb je pravděpodobně možný u největších poskytovatelů hypoték,“ uvádí Veronika Hegrová. K dostupnosti vlastního bydlení přispívá i zrušení čtyřprocentní daně z nabytí nemovitosti. Například u hypotéky ve výši čtyři miliony korun ušetří kupující na této dani 160 tisíc korun.
Zmrazí druhá vlna koronaviru trh s nemovitostmi?
V následujících měsících bude pro hypoteční trh největším rizikem nastupující druhá vlna pandemie koronaviru. Pokud přijdou na řadu přísná vládní opatření jako na jaře, může dojít k určitému ochlazení na trhu s nemovitostmi a následnému poklesu zájmu o hypotéky. „Pozitivní zprávou v současné nelehké situaci je, že banky i realitní kanceláře jsou na případné „vypnutí“ ekonomiky dobře připravené. Už v první vlně pandemie byly nastaveny procesy tak, aby zaměstnanci mohli dále pracovat v režimu home office. Zájemci o vlastní bydlení si mohou vyřídit hypotéku online z domova bez nutnosti osobní návštěvy pobočky banky,“ dodává Veronika Hegrová.