Banky jsou zavaleny žádostmi o hypotéku. Vyřízení úvěru na bydlení může trvat i dva měsíce

Ilustrační foto, zdroj Hyponamíru.cz

Banky čelí neobvyklému náporu zájemců o hypotéky. V prvním čtvrtletí letošního roku musely zvládnout zpracovat tolik žádostí o hypotéku, na jaký jsou zvyklé spíše v závěru roku. Nyní zabere sjednání hypotéky až dva měsíce.

Nejvíce nových žádostí o hypotéku evidují banky tradičně v posledním čtvrtletí roku. S blížícím se závěrem roku totiž sílí obavy, že v novém roce budou nemovitosti zase o něco dražší nebo se změní podmínky úvěrů k horšímu. Silný závěr roku obvykle střídá několikatýdenní útlum, kdy je počet sjednaných úvěrů na bydlení znatelně nižší. Tento trend pro letošek ale rozhodně neplatí – banky hlásí rekordní zájem o hypotéky i za první tři měsíce roku. „Zájem o hypotéky je stále enormní a pokračuje rekordní poptávka z posledního kvartálu loňského roku. Banky jsou nadále zavaleny žádostmi o hypoteční úvěry a jejich vyřizování se tak protahuje na týdny,“ popisuje aktuální situaci na trhu Veronika Hegrová z online sjednávače hypoték hyponamiru.cz.

Veronika Hegrová z online sjednávače hypoték hyponamiru.cz

Schvalování hypotéky trvá až dvakrát déle

Pokud jde při vyřizování úvěru na bydlení vše hladce, zabere za běžných okolností celý proces sjednání hypotéky tři týdny až měsíc. Letos ovšem musí zájemci o hypotéku počítat s mnohem delší dobou. Podle Veroniky Hegrové jsou nyní banky zahlcené na všech úrovních – od zpracovávání vstupních žádostí přes odhady až po schvalování. Celkové vyřízení hypotéky tedy nyní může trvat i dva měsíce, což je dvakrát déle, než je obvyklé.

Proces sjednání hypoték se může zbrzdit jak na straně banky, tak zájemce o úvěr na bydlení. V současné době stojí za zpožděním častěji banky, protože klienti dodávají potřebné podklady k hypotéce rychleji, než je pracovníci bank stíhají zpracovávat. „Jen vstupní scoring zájemce o hypotéku nyní trvá i 14 dní až tři týdny, a to v závislosti na bance. Často se nám stává, že máme od klienta prakticky všechny podklady ke schválení, ale čekáme na banku na toto vstupní vyhodnocení,“ potvrzuje Veronika Hegrová.

Kde vyřídíte hypotéku nejrychleji?

Aktuálně schvalují hypotéky nejrychleji Komerční banka a Hypoteční banka, a to za jeden až dva dny. Naopak nejpomalejší je v současné době banka Creditas, kde si zájemce o hypotéku počká na schválení tři týdny až 30 dní. Veronika Hegrová k tomu dodává: „Doba schvalování závisí vždy na úrokových

sazbách v konkrétní bance. Pokud je banka z hlediska výše úroku méně zajímavá, má méně žádostí a tím pádem také kratší schvalovací lhůty. A platí to i naopak.“

Připravte si potřebné dokumenty

Doba vyřízení hypotéky se může protáhnout také z důvodu čekání na různé dokumenty. Zájemce o hypotéku nemusí mít včas k dispozici například podklady od developerské společnosti, advokáta nebo třeba realitní kanceláře. „Důležité je mít připravené i další dokumenty předkládané bance, typicky se jedná například o potvrzení výše příjmu od zaměstnavatele, u podnikatelů jedno nebo i dvě poslední daňové přiznání, výpisy z běžného účtu a podobně,“ doplňuje Veronika Hegrová.