Výstavba nových kanceláří ožívá. Na předpandemickou úroveň se však dostane až v roce 2023

Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Do konce roku bezmála 40 000 m2 a v dalším období přes 140 000 m2 nových kanceláří připravují developeři na území Prahy. Bilanci ovlivňují především velké a delší dobu chystané rozvojové projekty – Port 7 od Skansky v Holešovicích nebo výstavba v oblasti Masarykova nádraží společnosti Penta. Významně do nabídky nových administrativních ploch promlouvá také Sekyra Group se svými projekty Smíchov City a na Rohanském ostrově. Jejich plány dosud nepozměnily ani rostoucí ceny stavebních materiálů a energií. Přesto se výstavba dostane na předcovidovou úroveň nejdříve v roce 2023.

Podle čerstvé analýzy poradenské společnosti BNP Paribas Real Estate developery i financující banky povzbuzují aktuální parametry kancelářského trhu. Nájemné zůstává stabilní s nejvyšší dosahovanou úrovní až 23 EUR/m2 v centru Prahy. Neobsazenost vzrostla pouze mírně na 7,8 %. A ve 2. čtvrtletí byla realizovaná poptávka vyjádřená nájemními smlouvami (včetně přejednání) o 8 % vyšší než před rokem. „Na aktivitě nezměnil nic ani fakt, že se dosud řada zaměstnanců nevrátila do běžného provozu. Většina firem zvažuje stálé zavedení práce na dálku, včetně hotdeskingu nebo různých forem coworkingu,“ shrnuje výsledky Kamila Breen, vedoucí poradenství a průzkumu trhu BNP Paribas Real Estate.

Druhé čtvrtletí nepřineslo žádné pronájmy, které by vyčnívaly z dlouhodobého průměru. Odehrálo se spíše větší množství středních a menších nájemních transakcí. Na straně nájemců u nových smluv dominovaly společnosti z oblasti poradenství a spotřebního zboží. Za pozornost stojí 10% podíl veřejného sektoru. Ten reprezentuje například pronájem 3 700 m2 v kancelářské budově Václavské náměstí 42 ze strany Ministerstva průmyslu a obchodu nebo Vysoká škola chemicko-technologická, jež si pronajala 3 200 m2 v budově Jankovcova 23 na Praze 7.

„Očekáváme, že veřejný sektor bude mezi poptávkami figurovat stále častěji. Je to mimo jiné i tím, že nové kancelářské budovy reprezentují i udržitelný standard provozu. A řada organizací nebo úřadů sídlí ve zcela nevyhovujících prostorách, které mohou být překážkou pro nábor nových zaměstnanců,“ domnívá se Lena Popova, vedoucí oddělení pronájmu kanceláří v BNP Paribas Real Estate.

Kvalita a bezpečnost prostředí je pro nájemce důležitá. A developeři jí vycházejí vstříc. Také proto získaly dvě nové budovy v areálu River City Prague v Karlíně, Mississippi House (13 380 m2) a Missouri

Park (7 370 m2) vedle eko-certifikace LEED Platinum rovněž osvědčení WELL Core & Shell a WELL Helth & Safety Rating, reagující na protipandemická opatření.