Velkým aktuálním hypotečním „trendem“ jsou hypotéky bez nemovitosti. Jaké jsou benefity a jaká negativa?

Ilustrační foto, zdroj Hyponamíru.cz

Začátek letošního roku byl, co se týká objemu sjednaných hypoték rekordním. Za pokračující rekordní zájem o hypotéky můžou určitě stále velmi nízké úrokové sazby, stále v určitých případech pod hranicí 2 %. Tím, že se od nového roku začalo zdražovat, tento fakt přiměl k „akci“ i ty klienty, kteří chtěli vyčkávat na lepší sazby. 

Aktuálně je výrazný zájem o hypotéky bez nemovitosti, tj. produkt, kdy si klient teď zagarantuje ty nejlepší úrokové podmínky a následně má až 3 roky na to, aby našel vhodnou nemovitost ke koupi či následné výstavbě. Tento produkt staví našeho klienta do pozice klienta s hotovostí, má schválenou hypotéku a klid na hledání nemovitosti. Hypotéka bez nemovitosti může být na koupi, i na výstavbu.

Jaké jsou největší benefity hypotéky bez nemovitosti?

„Nedocenitelná výhoda je v tom, že klient si sjednáním hypotéky bez nemovitosti zagarantuje současnou velmi nízkou úrokovou sazbu. Je to nyní o to důležitější, protože aktuálně sazby rostou. Klient tak získá ty nejlepší úrokové podmínky a poté má až 3 roky na to, aby v klidu naše nemovitost. Další obrovskou výhodou je, že po schválení hypotéky už klient nedokládá znovu příjmy, tj. pokud se mezitím u něj příjmová situace změní (např. přejde ze zaměstnání do podnikání), nemusí už bance příjmy znovu dokladovat,“ finanční specialistka říká Veronika Hegrová z Hyponamiru.cz.

Pozor na omezenou dobu při hledání nemovitosti

Jedním z úskalí tzv. hypotéky bez nemovitosti je omezená doba, do jaké si klient musí najít nemovitost. Tato hranice je ohraničena maximálně 3 roky, nicméně tato doba je poměrně štědrá. Dalším úskalím je to, aby si klient schválil „správnou“ výši hypotéky, tj. aby si opravdu následně vybral nemovitost v cenové relaci, jakou předpokládal při schválení úvěru, který si nastavil na konkrétní výši.

Ideální pro ty, kteří nenašli vhodnou nemovitost

Určitě pro klienty, kteří nemají aktuálně vhodnou nemovitost, chtějí si zagarantovat současné skvělé úrokové podmínky a nechtějí čekat, až nemovitost najdou. „Určitě je to výborný produkt pro klienty, kterým už nemovitost někdy utekla, tj. předběhl je kupec s hotovostí. Tímto schválením hypotéky se klient nemusí poté bát složit rezervační poplatek a podepsat rezervační smlouvu, protože má schválenou hypotéku – dostává se tak do role kupce s hotovostí. Dodá bance už jen kupní smlouvu na konkrétní byt nebo dům, na který se vyhotoví odhad. A poté se může prakticky hypotéka vyčerpat,“ říká Veronika Hegrová z Hyponamiru.cz.

Schvalování této hypotéky je velmi rychlé a jednoduché. Klient pouze podá žádost o hypoteční úvěr, dodá podklady ke svému příjmu a hypotéka je poslána do schvalování. Další podklady dodá, až má konkrétní nemovitost.