Stavebnictví stále ve fázi útlumu

Ilustrační foto, zdroj: Pixabay

Zatímco průmysl jede na vlně oživení, situace ve stavebnictví zůstává komplikovanější, a tak se v dubnu stavělo méně ve srovnání s březnem i loňským dubnem. Pokles jde na vrub pozemnímu stavitelství, které nezažívá zrovna příznivé období. Postihuje jej útlum investic v oblasti komerčních nemovitostí a doposud jej ovlivňovaly i slabší výsledky bytové výstavby. V dubnu sice došlo k nárůstu počtu nově stavěných bytů, avšak zatím je předčasné mluvit o změně dosavadního nepříznivého trendu v této části stavebnictví.

Inženýrská výstava oproti té pozemní meziročně stagnovala. V jejím případě však zafungoval vysoký srovnávací základ z předchozího roku, protože loni v dubnu rostla bez ohledu na nástup kovidu o více než 12 %. Statistický úřad navíc uvádí i vliv nepříznivého počasí letos na jaře, které stavební výrobu mohlo rovněž ovlivnit.

Podobně jako v průmyslu i ve stavebnictví se firmy potýkají s nedostatkem materiálu i jeho rostoucími cenami. Chybí i kvalifikovaní a pomocní pracovníci, a tak výhled celého odvětví zůstává velmi nejistý. Minimálně pro inženýrskou část stavebnictví lze počítat s veřejnými zakázkami, které mají setrvale příznivý trend, jenž mohou navíc posílit dodatečné peníze z EU ve formě Next Generation EU fondů.

Petr Dufek, analytik ČSOB