Stavby se prodražují. Mnozí lidé nemají peníze na dokončování rozestavěných projektů

Ilustrační foto, zdroj: Pixabay

„Stavební firmy preferují práce na větších projektech. Ty jsou často zadávány veřejným sektorem v oblasti inženýrských staveb. Naopak menší soukromé zakázky jsou vytěsňovány, protože na ně chybí výrobní kapacity,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček a dodává: „Stavebním firmám se nedaří dodržovat schválené rozpočty, protože dochází k rychlému zdražování materiálů. To může vést k nedokončení mnoha projektů, u kterých dojdou finanční zdroje. Do problémů se dostávají hlavně lidé, kterým banky odmítají navyšovat hypoteční úvěry.“ 

Stavební produkce v červenci letošního roku zaznamenala meziroční růst o 0,5 procenta. Pokles o 2,2 procenta hlásí pozemní stavitelství, kde chybí stavební dělníci ze zahraničí i základní materiály. Naopak produkce v rámci inženýrského stavitelství meziročně vzrostla o 6,8 procenta. Zvýšená investiční aktivita veřejného sektoru přitom částečně vytěsňuje soukromé zakázky. Stavební firmy totiž většinou preferují práce na větších projektech jako jsou infrastrukturní stavby.

Stavební úřady v červenci vydaly 7 635 stavebních povolení. To bylo o 2,9 procenta více než před rokem. Orientační hodnota nově povolených staveb dosáhla úrovně 87,9 miliardy korunu. Výrazný meziroční nárůst hodnoty povolených staveb o 128,9 procenta byl způsoben především vydáním stavebního povolení na trasu D pražského metra. Počet zahájených bytů v červenci meziročně vzrostl o 30,2 procenta. Počet dokončených bytů pak vzrostl o 11,8 procenta.

Na realitním trhu se intenzivně projevuje nedostatečná nabídka bytů, která je vyvolána dlouhodobě špatně fungujícími stavebními předpisy. Nedostatek logicky vyvolává prudký růstu cen. Ten byl navíc akcelerován rekordní situací na hypotečním trhu, kde bylo rozpůjčováno zhruba dvojnásobné množství prostředků oproti obvyklému stavu. Přebytek peněz valící se z hypotečního na realitní trh skokově navyšuje ceny nemovitostí a zhoršuje dostupnost vlastnického bydlení.