Se splácením hypotéky lidem může mimořádně pomoci stát. O pomoc je však třeba zažádat

Ilustrační snímek, zdroj: pixabay.com

Příští týden končí po šesti měsících plošný odklad splátek úvěrů, včetně hypoték.  Počínaje listopadovou splátkou musí dlužníci opět začít splácet. Banky dosud domácnostem schválily více než 341 tisíc žádostí o odklad splácení úvěru, vyplývá z nejnovějších dostupných dat České národní banky. Bezmála 181 tisíc těchto schválených žádostí se týká úvěrů zajištěných nemovitostí, takže právě i hypoték. 

Lidé, kteří se kvůli splácení úvěru ocitnou v listopadu v potížích, by měli v prvé řadě jednat s bankou. Banky deklarují, že budou ke klientům vstřícné, takže by mělo být snazší než jindy domluvit se individuálně na novém splátkovém harmonogramu.  

Pokud však něco takového nebude možné, může se klient obrátit na stát. Lidé, kteří se v důsledku druhé vlny covidové pandemie ocitnou ve finanční tísni, mohou stát požádat o dávku mimořádné okamžité pomoci. Jedná se o sociální dávku v hmotné nouzi. Ministerstvo práce a sociálních věcí jako jeden z důvodů poskytnutí této dávky nyní nově začlenilo právě také splátku hypotéky. Takže stát teď opravdu může žadateli na splátku hypotéky přispět.

Je samozřejmě třeba podat příslušnou žádost. O přiznání dávky rozhoduje Úřad práce ČR.