Sdělení k novele „Realitního zákona“

Ilustrační snímek, zdroj: pixabay.com

Vážené kolegyně, vážení kolegové, realitní makléři,

vaší pozornosti by neměla uniknout následující informace z MMR.

Na konci týdne MMR připravilo a projednalo s dalšími resorty (zejména s MPO jako gestorem živnostenského zákona) stručnou novelu realitního zákona, možná jednu z nejstručnějších novel, jakou kdy vláda a parlament projednával. V časové lhůtě pro vyřízení přechodu na vázanou živnost se číslovka „6“ mění na „10“. Tedy lhůta 6 měsíců (do 3. 9. 2020) na 10 měsíců (do 3. 1. 2021). Je to důležité zejména pro ty, co chtěli odbornost prokázat složením zkoušky, neboť akreditované osoby, které zkoušky z pověření státu mohou provozovat, musely v současné době zkoušky zcela zastavit. Stejně tak je prodloužená lhůta dobrá pro ty, kterým doba tříleté praxe teprve běží. Samozřejmě, když už se novelizuje předpis, člověka svrbí ruka změnit ještě třeba jednu či dvě další věci. To zatím nepřipadá do úvahy, navržené změny musely být co nejjednodušší, požadovaný zrychlený krizový režim projednání nepřipouští měnit v zákonech jiné, než absolutně nezbytné věci. Včera odpoledne získal materiál podporu vládní legislativy a kladné stanovisko předsedkyně Legislativní rady vlády. Nyní čeká na zařazení na program vlády. Pondělí je program vlády už dost nadupaný, takže nevím. O případném projednání budu informovat, možná se to objeví na tiskovce vlády. Po předpokládaném vládním souhlasu se navrhuje projednání Sněmovnou ve zkráceném režimu, tedy v režimu jednoho čtení. Účinnost je navržena den po vyhlášení. Můj odhad – plus minus druhá polovina dubna. Poděkování patří velmi akční paní ministryni Dostálové a oběma profesním sdružením, Asociaci realitních kanceláří České republiky i RK, jež svými náměty pomohla iniciovat tuto změnu.

Shrnuto: vy kdož jste ještě změnu živnosti neohlásili, nespěchejte na živnostenské úřady. Pokud vše projde tak, jak to zatím vypadá, volná živnost by vám měla platit do konce roku. Zkoušky profesní kvalifikace se, doufejme, na podzim rozběhnou naplno.

Poznámka z Asociace realitních kanceláří České republiky:

Zkoušky odborné způsobilosti včetně on-line přípravy zahájíme ihned, jakmile to bude možné. Sledujte aktualizované informace na https://www.arkcr.cz/kurz/zkouska-odborne-zpusobilosti

S přáním pevného zdraví

Ing. arch. Jan Borůvka, CIPS Generální sekretář ARK ČR