„Ceny nemovitostí budou nadále narůstat, což bude mít negativní vliv na dostupnost bydlení. Pro mladé lidi bude stále obtížnější dosáhnout na vlastnické bydlení a mnozí z nich budou muset setrvávat celý život v nájemním bydlení,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
Stavební produkce v listopadu zaznamenala výrazný meziroční pokles ve výši 8,4 procenta. Velmi špatné výsledky hlásí pozemní stavitelství, které se meziročně propadlo o 11,6 procenta. Na pracovním trhu stále chybí stavební dělníci, což prodražuje realizaci projektů. U mnohých staveb jsme nadále svědky prodlužování termínů dokončení.
Stavební úřady v listopadu vydaly 7 262 stavebních povolení s orientační hodnotou 36,9 miliardy korun. Je zřejmé, že v naší zemi existuje snaha budovat nové projekt. Kvůli pandemii koronaviru se však objevují nástrahy, které mohou realizaci staveb komplikovat. Ceny nových projektů na nemovitostním trhu proto budou narůstat.
Průmyslová produkce v listopadu meziročně vzrostla o 0,4 procenta. V některých odvětvích průmyslu však přesto došlo k výrazným poklesům. Jde především o odvětví výroba strojů a zařízení či výroba nápojů. Přesto můžeme říct, že český průmysl funguje velmi dobře i přes špatnou epidemiologickou situaci.
V rámci průmyslu byl zaznamenán meziroční růst tržeb o 1,1 procenta. Hodnota nových zakázek vzrostla rovněž o 1,1 procenta. Tyto ukazatele naznačují, že nadále dochází k oživení českého průmyslu, který byl výrazně zatížen koronavirovou krizí. Navíc výhled do budoucna je optimistický díky postupné vakcinaci obyvatelstva proti onemocnění COVID-19.
Štěpán Křeček, hlavní ekonom BH Securities