Kdo chce finančně dostupné bydlení v Praze, musí se uskromnit. Mladí se neváhají nastěhovat do mikrobytu o velikosti garáže

Ilustrační snímek, zdroj: pixabay.com

Developeři reagují na omezené finanční možnosti Čechů a zaměřují se na výstavbu menších bytů. Stejně jako v ostatních světových metropolích jsou dnes i v Praze ke koupi takzvané mikrobyty. I když v přepočtu na metr čtvereční vycházejí nejdráž, zájem o ně v posledních letech roste. Kupují si je především mladí lidé jako startovní byty i jednotlivci na krátkodobý pronájem. 

Kuchyňský kout, obývací pokoj, ložnice, pracovna a koupelna s toaletou na dvaceti metrech čtverečních. Tak vypadají nejmenší bytové jednotky, takzvané mikrobyty, které si dnes pořizují nejen obyvatelé Tokia, New Yorku či Londýna, ale už i Češi. Nutí je k tomu vysoké ceny nemovitostí. „Vlastní byt v Praze se pro stále větší část obyvatel stává nedostupným luxusem. Lidé s průměrnými příjmy a úsporami v řádu několika stovek tisíc korun získají hypotéku maximálně na malometrážní byt. Šedesátimetrový byt v pražské novostavbě dnes vyjde i na více než šest milionů korun, nejmenší byty s užitnou plochou do 25 metrů čtverečních stojí přibližně polovinu,“ popisuje aktuální situaci na trhu Veronika Hegrová z online sjednávače hypoték hyponamiru.cz.

O nejmenší byty na trhu mají zájem především mladí lidé, kteří si pořizují své první bydlení ve městě. Roste také počet kupujících, kterým slouží mikrobyt jako investice. Z vlastních zdrojů nebo s pomocí hypotéky si pořídí velmi malý byt, který je ideální na krátkodobý pronájem. Výnos z investičního bytu na dobré adrese lehce pokryje měsíční splátku hypotéky i náklady spojené s provozem bytu. Veronika Hegrová k tomu dodává: „Při financování nákupu takzvaných investičních bytů pomocí hypotéky vyžadují banky více vlastních zdrojů, obvykle ve výši 30 až 40 procent z hodnoty pořizované nemovitosti. Zpravidla také nabídnou kratší dobu splatnosti a některé si připočítají úrokovou přirážku. U mikrobytu za tři miliony si tedy musíte připravit alespoň 900 tisíc korun. Při roční úrokové sazbě 1,89 procenta a splatnosti 25 let by vycházela měsíční splátka hypotéky na necelých 8800 korun.“ 

Nabídka nejmenších bytů připravených k okamžitému prodeji je v Praze poměrně malá. Na stránkách realitního portálu Sreality.cz aktuálně najdete necelou stovku bytů s užitnou plochou do 25 metrů čtverečních. Za výstavbou malometrážních bytů stojí i developeři. Například na Praze 5 v Malvazinkách najdete rezidenční projekt VBLOKU. Za mikrobyt s užitnou plochou 24,2 metrů čtverečních zde zaplatíte necelé tři miliony korun. „Oproti garsonkám ve starší zástavbě nabízí rezidenční projekty řadu sdílených prostor. K dispozici je například společenská místnost pro promítání filmů a setkávání se s přáteli, prádelna, venkovní posezení s grilem nebo fitness centrum. Společné prostory částečně vykompenzují velmi omezený prostor v bytě,“ uvádí Veronika Hegrová.