Fungování realitních makléřů v době lockdownu

Ilustrační foto, zdroj: Pixabay

Fungování realitních makléřů je na příštích několik dní značně omezené. V návaznosti na vyhlášení nouzového stavu totiž vláda usnesením č. 216 a č. 217 ze dne 26. 2. 2021 přijala krizová opatření, kterými s účinností ode dne 1. 3. 2021 od 00:00 hod. do dne 21. 3. 2021 do 23:59 hodin zakázala mimo jiné maloobchodní prodej a poskytování služeb v provozovnách a dále omezila volný pohyb osob.

Z tohoto zákazu a omezení vyplývají zejména následující skutečnosti:

– uzavření kanceláří (provozoven) realitních kanceláří,

– omezení možnosti setkávání s klienty,

– omezení uzavírání smluvní dokumentace prezenčním způsobem,

– omezení cestování mezi okresy.

Uvedené opatření nezakazuje vykonávat činnost realitního makléře. Jen je vše o něco složitější.

Provozovny všech realitních kanceláří – tedy prostory, ve kterých dochází ke kontaktu s klienty, musí být pro veřejnost uzavřeny. Není tedy možné se v kancelářích setkávat s klienty, přijímat zájemce o poskytnutí služeb, ani podepisovat smlouvy nebo jiné dokumenty. Makléři však do kanceláře docházet mohou, pokud to považují za potřebné.

Krizová opatření primárně zakazují setkávání s klienty v provozovně – tedy uzavřených místnostech – kancelářích. Krizová opatření však nezakazují výkon realitního zprostředkování jako takového.

Dokonce i cestování mezi okresy je za účelem výkonu podnikání povolené. To se týká jak cesty na nemovitost, kterou makléř připravuje pro prodej, tak například při cestě do kanceláře, kde si makléř vyřeší nezbytné úkony.

Současně platí podmínka nošení respirátorů, a to jak ve všech vnitřních prostorách včetně prostoru kanceláře, tak případně venku dle nařízení vlády.

„Na druhou stranu to neznamená, že můžeme pracovat se stejným nasazením jako v minulosti. Všem makléřům doporučujeme co nejvíce využívat prostředky vzdálené komunikace. Většinu aktivit je možné zvládnout bez osobního kontaktu, některé je možné odložit. V první řadě musíme myslet na zdraví své i ostatních. Nikdo nebude nic namítat, pokud makléř bude připravovat prázdnou nemovitost k prodeji. Je třeba ale opravdu zvážit, které aktivity je možné odložit po skončení nouzového stavu,“ komentuje aktuální situaci Renáta Fialová, finanční ředitelka společnosti RE/MAX.