Digitální podpis výrazně urychluje proces prodeje realit. Zjednodušuje podepisování smluv, pomáhá i při správě nemovitostí

Ilustrační foto. Zdroj: ASPEN.PR s.r.o.

Digitální podpis pomáhá v realitním byznysu, zrychluje proces podepisování smluv a zjednodušuje tak administraci prodeje nemovitostí. Zkracuje se tak uzavření jakékoliv dohody, dle průzkumu DigiSign o více než o polovinu.

„Digitální podpis pomáhá firmám rychleji a bez papírů uzavírat smlouvy na dálku. Z hlediska právní závaznosti plnohodnotně nahrazuje podpis na papíře. Může být založen na potvrzení prostřednictvím e-mailu a SMS, využívá ale i dalších prvků ověření, aby byl bezpečný pro všechny strany,“ říká Ondřej Říha z DigiSign. „Procesy spojené s prodejem či správou realit velmi často obnášejí velké množství podepisovaných dokumentů. A právě digitální podpis dokáže celou situaci výrazně zjednodušit a zrychlit,“ dodává Ondřej Říha.

Realitní trh i přes složitou epidemickou situaci prožil skvělý rok a podobně dobré výhledy jsou i na zbytek roku 2021. Hypoteční trh u nás loni stoupl o 38 procent, když banky poskytly hypotéky za rekordních zhruba 250 miliard korun.

Prodej nemovitostí na bydlení či investici v loňském roce rostl. „Lidé totiž často hledají nové bydlení v blízkosti měst či vhodnou investici s nízkým rizikem. Navíc v době nepřející osobním kontaktům výrazně více vybírají nemovitosti na internetu a vyhýbají se osobnímu kontaktu. Proto využití novinek jako je digitální podpis celému realitnímu trhu prospěje,“ říká Kamil Dunaj z realitní a developerské společnosti Getberg.

V rámci prodeje nemovitosti je potřeba vytvořit velké množství smluvní dokumentace – rezervační smlouva, SOSB, depozitní smlouva, plné moci a ve složitějších případech je to teprve začátek. „Součástí může být velké množství smluvních stran, ve hře může být i dědické řízení, předmětem koupě bývá i několik nemovitostí zároveň a celkově se jedná o poměrně složitý a administrativně náročný proces. Pomocí digitálního podpisu pomáháme prodávajícím i kupujícím rychle a efektivně zvládnout vyřízení všech náležitostí,“ říká Renata Lichtenegerová z M&M reality.

Dalším příkladem využití digitálního podpisu je správa nemovitostí, kde jsou dnes již běžně na dálku podepisovány nájemní smlouvy, a dokonce bezkontaktně předávány nemovitosti.

Jedná se o řešení, které je velmi jednoduché a smlouvy je tak schopen podepsat opravdu každý bez omezení věku či technologických schopností, bez instalace speciálních aplikací nebo certifikátů. Zkracuje se tak uzavření jakékoliv dohody, dle průzkumu DigiSign o více než o polovinu.