Ceny bytů dál rostou. Index (ne)dostupnosti bydlení je na novém maximu

Ilustrační foto, zdroj: Pixabay

Průměrná cena bytů vzrostla v dubnu meziměsíčně o dalších 90 000 Kč, jak vyplývá z aktuálních dat realitního portálu RealityČechy.cz. Zatímco v březnu se byty nabízely v průměru za 4,18 mil. Kč, v dubnu to bylo již 4,27 mil. Kč. V meziročním srovnání rozdíl cen činí 740 000 Kč, což v procentech znamená nárůst o 21 %!

„Růst cen bytů zatím nebere konce. Oproti roku 2009, kdy jsme začali s monitoringem cen a vývoje dostupnosti bydlení, zažíváme v posledních pěti letech téměř lineární růst cen bytů,“ říká Michal Pich, provozovatel portálu RealityČechy.cz.

Růst cen nemovitostí se negativně promítá do dostupnosti vlastního bydlení. Do konce loňského roku růst cen bytů pomáhal alespoň částečně kompenzovat pokles úrokových sazeb hypoték. Tento faktor se však vyčerpal, sazby v loňském listopadu dosedly na dno (1,97 %) a od té doby postupně rostou. Průměrná nabídková sazba hypoték do 70 % LTV byla v dubnu na 2,15 %.

Index dostupnosti bydlení, který měří, jak velkou část čistého příjmu vynaloží průměrná česká domácnost na splátku hypotéky na pořízení bytu o průměrné aktuální ceně (4,27 mil. Kč) vzrostl z březnových 50,6 na 51,7 %.

„Index dostupnosti bydlení byl nad 50 procenty naposledy na začátku roku 2009. Aktuální hodnoty jsou tedy historicky nejhorší za posledních 12 let. A zlepšování vzhledem k aktuálním trendům v tuto chvíli nejspíše nelze očekávat,“ říká Libor Vojta Ostatek, ředitel společnosti Golem Finance, která se specializuje na poradenství v oblasti financování bydlení.

Zdroj: Golem Finance, Realitycechy.cz, ČSÚ