Bytů je dost, firmy ovšem nic nenutí zlevňovat

Nemovitost. Ilustrativní obrázek. Zdroj: Pixabay

Obyvatel Prahy by na průměrný nový byt o rozloze 70 metrů vydělával 14,1 roku, pokud by neměl žádné jiné výdaje. Z metropolí v regionu je to suverénně nejvíce, ve druhé Bratislavě je to o tři roky méně. Příčinou výrazného zdražování je krom rostoucí ceny pozemků a prací hlavně neochota developerů v době vysoké poptávky zlevňovat. Neprodaných bytů je přitom k dispozici dost, jen v Praze je to 5300.

Ze studie developerské společnosti Central Group vyplývá, že za Prahou a Bratislavou následuje v indexu dostupnosti nového bydlení Mnichov (vydělávat na byt se tam musí 10,9 roku), Vídeň (8,9), Frankfurt a Varšava (8,7), Berlín (8,4) a Hamburk (6,5). Jde o údaje na konci letošního třetího čtvrtletí, před rokem to v Praze bylo 14,2 roku. Na konci třetího čtvrtletí 2014, odkdy developer údaje eviduje, to bylo necelých deset let.

Podle společných statistik developerských společností Trigema, Skanska Reality a Central Group průměrná cena nových prodaných bytů v hlavním městě na konci září meziročně vzrostla o 11,5 procenta na 106 713 korun za metr čtvereční. Od poloviny roku 2015 nové byty v Praze zdražily o 92 procent.

Cena průměrného bytu o rozloze 70 metrů čtverečních byla více než 7,6 milionu korun. U průměrné mzdy Central Group vycházel z údajů ministerstva práce a sociálních věcí o mzdách a platech podle profesí. Podle nich je průměrná hrubá měsíční mzda v Praze 45 246 korun.

Samy firmy jako příčiny výrazného zdražování opakovaně uvádějí pomalé povolování staveb a zmiňují také vysoké daňové zatížení. Přes údajný nedostatek bytů na trhu jich však v Praze v současnosti nabízejí několik tisíc.

Ceny bytů rostou po celém Česku

Ceny nových bytů za poslední tři roky vzrostly nejvíce v Libereckém kraji, a to o 173 procent na 70 216 korun za metr čtvereční. Důvodem je především nabídka nových horských apartmánů. Z údajů developerské společnosti Trigema vyplývá, že v nejdražší Praze byly novostavby proti nejlevnějšímu Ústeckému kraji 2,6krát dražší.

„Z větších trhů s novými byty rostly ceny nejvíce ve Středočeském kraji, Praze a na jižní Moravě. Z těch malých to ale bylo Liberecko. Důvodem je především nabídka nových horských apartmánů, které zde zvedají i průměrné ceny,“ uvedl předseda představenstva Trigemy Marcel Soural. Ve Středočeském kraji stouply za poslední tři roky ceny nových bytů o 54 procent, v Praze přibližně o polovinu, v Jihomoravském kraji o 35 procent.

Za nejvyšší průměrnou cenu v mimopražských regionech developeři ve třetím čtvrtletí nabízeli Aldrov Apartments v krkonošských Vítkovicích. Cena 127 155 korun za metr čtvereční je proti průměru za regiony mimo Prahu vyšší o 116 procent. Proti pražskému průměru je vyšší o necelou pětinu. Zatímco v Praze bylo na konci září v nabídce developerů 5300 bytů, na Liberecku jich bylo 363. Za Prahou následovaly Jihomoravský (1492 bytů), Středočeský (1107) a Olomoucký kraj (1065). Nejméně bytů developeři nabízeli v Ústeckém (113), Moravskoslezském (198) a Královéhradeckém kraji (227).

Podle statistik samotné Trigemy jsou ceny v Praze ještě mírně vyšší, než ukazuje výše uvedená statistika třech největších developerů. Trigema eviduje u bytů v Praze průměrnou cenu 109 310 korun za metr čtvereční. Následují Liberecký (70 216 Kč), Jihomoravský (68 344 Kč) a Královéhradecký kraj (65 282 Kč). V nejlevnějším Ústeckém kraji jsou nové byty k dostání v průměru za 41 377 korun za metr čtvereční. Na dalších místech pak Kraj Vysočina (43 462 Kč), Pardubický (47 232 Kč) a Zlínský kraj (50 586 Kč).

„V dalším období očekáváme výraznější zdražování zejména ve Středočeském a Jihomoravském kraji. V okolí Prahy a Brna se může zájem o nové bydlení navyšovat. Naopak na Ústecku zůstane poptávka minimální,“ dodal Soural.

ČTK