Budou sazby hypoték klesat, nebo růst?

Ilustrační snímek, zdroj: pixabay.com

Během srpna došlo k dalšímu drobnému poklesu nabídkových sazeb hypoték. Průměrná nabídková sazba měřená indexem GOFI 70 meziměsíčně klesla z červencových 2,11 % na 2,07 %.

Z monitorovaných 14 bankovních poskytovatelů hypoték své sazby snížila Sberbank a k meziměsíčnímu poklesu GOFI indexu pomohlo i zlevnění v bance Creditas, které přišlo až v závěru července.

Mírný pokles mají za sebou i hypotéky nad 80 % LTV*. Index GOFI 85 klesl z 2,57 % na 2,54 %. Průměrná nabídková sazba hypoték s LTV do 90 % meziměsíčně klesla o dvě setiny na 2,65 %. Stabilní a prakticky neměnná je situace u hypoték s variabilní sazbou. Tuto variantu nabízí jen minimum bank a průměrná úroková sazba se tu nyní drží na 3,24 %.

Peníze zdražují. Ochota ke zlevňování hypoték slábne

Pro vývoj úrokových sazeb je určující vývoj ceny zdrojů a míra konkurenčního soupeření. „Během srpna stoupla cena zdrojů o 0,2 p.b. Pětileté zdroje banky nyní nakupují okolo 0,9 % a desetileté přibližně za 1,1 %. Zvýšení ceny zdrojů a návrat k tomu, že delší peníze jsou dražší než kratší, je známkou toho, že trhy nabývají větší důvěru v budoucí vývoj. Ochota bank zlevňovat hypotéky však bude díky nárůstu ceny zdrojů výrazně nižší,“ říká Libor Vojta Ostatek, ředitel makléřské společnosti Golem Finance.

„Počítejme s tím, že výraznější pokles není v podzimních měsících příliš pravděpodobný. U vybraných obchodů/bank, bude stále možné získat sazbu pod dvěma procenty, plošné zlevňování však neočekáváme,“ říká Libor Vojta Ostatek.

* LTV (loan-to-value ratio) poměr mezi zástavní hodnotou nemovitosti a výší úvěru Zdroj: Golem Finance, banky, stavební spořitelny